w

Chciała sprzedać opony do ciągnika a straciła 36 tysięcy złotych

Prawie 36 tysięcy złotych straciła mieszkanka gminy Opatów. Wszystko zaczęło się od publikacji ogłoszenia sprzedaży opony do ciągnika rolniczego na popularnym portalu społecznościowym. Kobieta przy użyciu linku przesłanego jej przez oszustów zalogowała się do swojej bankowości elektronicznej, a następnie podała dane z karty płatniczej, umożliwiające wypłatę pieniędzy z konta.

W czwartek do opatowskiej jednostki zgłosiła się mieszkanka gminy Opatów. Kobieta powiadomiła, że z jej konta bankowego zniknęło prawie 36 tysięcy złotych. Mundurowi ustalili, że szwagier kobiety opublikował ofertę sprzedaży opony do ciągnika rolniczego, na popularnym portalu społecznościowym. W odpowiedzi na ogłoszenie skontaktowała się z nim osoba wyrażająca chęć jej zakupu. Rzekomy kupujący zaproponował również zamówienie kuriera świadczącego usługę „od drzwi do drzwi” co należało potwierdzić poprzez uzupełnienie danych wykorzystując przesłany link. Mężczyzna poprosił swoją bratową o pomoc w przejściu procedury zamawiania kuriera przekazując jej link, który wcześniej otrzymał. Link ten przekierowywał na stronę bankowości elektronicznej obsługującej konto zgłaszającej. Niestety w dalszym kroku kobieta podała dane karty płatniczej umożliwiające wypłatę środków, tj. datę ważności karty, kod CVV oraz pin. Wskutek pozyskanych danych przestępcy wykonali kilka operacji na różnych kontach należących do kobiety w wyniku, których „wyprowadzili” sporą sumę pieniędzy.

Policja przypomina o rozwadze i ostrożności podczas przeprowadzania transakcji w przestrzeni internetowej. Korzystanie z linków do logowania do bankowości elektronicznej przesłanych przez nieznane nam osoby to pierwszy krok do utraty podstawowych zabezpieczeń naszego konta i ogromne ryzyko straty zgromadzonych pieniędzy.  Ważnym elementem bezpieczeństwa jest również niezatwierdzanie operacji bankowych, których sami nie zleciliśmy.

 KPP w Opatowie
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chciał kupić ciężarówkę a stracił ponad 280 tysięcy złotych

Ceny jabłek na rynku hurtowym – 18 grudnia