w

Chaos z wnioskami ws. zamrożenia cen prądu

foto: istockphoto

Rząd zdecydował, że dla rolników oraz rodzin z kartą dużej rodziny limit zużycia energii elektrycznej zostanie podniesiony do 3000 kWh rocznie. Brzmi świetnie, ale zaproponowany limit 3000 kWh dla gospodarstwa rolnego jest zdecydowanie za niski. Zaproponowane przez rządzących limity zużycia gospodarstwo średniej wielkości wykorzysta w miesiąc, a nie przez rok. Potrzebne jest realne, a nie pozorowane działanie. – powiedział poseł PSL, Stefan Krajewski.

Rząd zdecydował, że dla rolników oraz rodzin z kartą dużej rodziny limit zużycia energii elektrycznej zostanie podniesiony do 3000 kWh rocznie.

Zdaniem PSL zaproponowany limit 3000 kWh dla gospodarstwa rolnego jest zdecydowanie za niski. Należy go zróżnicować w zależności od kierunku produkcji gospodarstwa z podziałem na produkcję roślinną i zwierzęcą, która wymaga znacznie wyższego pokrycia zapotrzebowania energetycznego.

– Zaproponowane przez rządzących limity zużycia gospodarstwo średniej wielkości wykorzysta w miesiąc, a nie przez rok. Potrzebne jest realne, a nie pozorowane działanie – powiedział w Sejmie podczas konferencji prasowej poseł PSL, Stefan Krajewski.

Czy jest szansa na to, by limit zużycia energii elektrycznej został zwiększony ?

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk stwierdził, że jest to niemożliwe z uwagi na ograniczenia nałożone przez Komisję Europejską. W jego opinii Bruksela nie zgodzi się na podwyższenie limitu.

– Rządzący nie wnioskują o zwiększenie limitów zużycia prądu przez rolników, a chodzą i narzekają. Kolejność powinna być taka: najpierw wniosek, później ewentualne narzekanie przy odmowie. Tutaj jest podobnie jak z KPO – na odwrót – stwierdził Stefan Krajewski.

– Złóżcie wniosek i wynegocjujcie wyższe limity – apelował poseł PSL.

Ludowcy apelują również o odblokowanie produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Energia odnawialna staje się bowiem tańsza od prądu z tradycyjnych elektrowni.

– Rząd PiS zablokował rozwój OZE. Nie budowane są wiatraki na lądzie. Dziś słyszymy, że prezes Obajtek ma otworzyć jedną biometanownie. Trzeba dziś 741 takich zakładów, by zaspokoić potrzeby gazowe PL. W jakim czasie to nadrobimy? – pyta poseł Zbigniew Ziejewski.

źródło: PSL

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Odmiana Chopin idealna do sadu sokowego ? Dlaczego warto ją wybrać ! Ryszard Nowakowski szkółka ARNO

Powstanie pierwsza w Polsce biogazownia produkująca biometan