w ,

Ceny truskawek w Broniszach: spadki i nieregularne dostawy

Coraz więcej polskich truskawek trafia na rynek hurtowy w Broniszach, jednak ich ilość wciąż nie jest wystarczająca, by ustabilizować ceny. – informuje Maciej Kmera, ekspert rynku z Bronisz.

Na warszawskich bazarach kilogram truskawek kosztuje 12-15 zł, a ceny te mają tendencję spadkową. Ceny te zależą od aktualnej podaży oraz sposobu konfekcjonowania owoców.

Dla porównania, w Broniszach ceny wahają się od 10 do 16 zł za kilogram, podczas gdy jeszcze kilka dni temu sięgały 20-30 zł. Ekspert zaznacza jednak, że trudno jest porównać ceny z ubiegłym rokiem, ponieważ w tym sezonie wegetacja jest przyspieszona o 2-3 tygodnie.

Niższe ceny truskawek są spowodowane większą podażą owoców. Obecnie dostępne truskawki są dobrej jakości, ponieważ sprzyja im słoneczna i sucha pogoda. Ekspert dodaje, że najgorsze dla truskawek są ciepłe i wilgotne dni.

Trudno jednoznacznie określić, kiedy nastąpi szczyt sezonu truskawkowego. Plantacje owocują w różnym czasie, a tempo zbiorów w dużej mierze zależy od pogody. Kmera prognozuje, że w tym roku możemy spodziewać się trzech „wysypów owoców”, z których pierwszy może mieć miejsce już w przyszłym tygodniu, jeśli pogoda dopisze.

Ceny truskawek greckich również spadły. Obecnie 5 kg owoców kosztuje 40 zł (8 zł/kg), a ich dostępność jest mniejsza.

UDOSTĘPNIJ

Kluczowe zabiegi w uprawie borówki na koniec kwitnienia – komunikat Agrosimex

Kiedy siać warzywa gruntowe?