w

Ceny porzeczek w sezonie 2021

Zbiory porzeczki przed nami a więc producenci tych owoców zastanawiają się jakie ceny będą obowiązywać w tym sezonie. Przypomnijmy jakie stawki były w roku ubiegłym:

Za owoce czarnej porzeczki do mrożenia w poprzednim roku punkty skupu płaciły powyżej 2,50 złotego za kilogram, za poszukiwane odmiany dowiezione do zakładu można było dostać ponad 3 złote za kilogram – informacja Agrobiznes TVP 1 dnia 14 lipca 2020 roku.

Przypomnijmy, że ceny na czarną porzeczkę w roku 2019 dnia 7 lipca wynosiły:  0,90 – 1,20 zł za kg porzeczki do mrożenia i 0,60-0,90 zł za kg porzeczki na koncentrat.

Inna sytuacja była z porzeczkami czerwonymi. Tu i popyt i stawki były niskie. Rolnicy w punktach skupu dostawali zaledwie 75 groszy za kilogram, w zakładach niecałą 1 złotówkę.

Jak będą wyglądać ceny w tym roku za porzeczki?

Pamiętajmy, że Polska zajmuje 2 miejsce na świecie, po Federacji Rosyjskiej w produkcji porzeczek. Producenci nie wątpią, że w tym roku ceny czarnych porzeczek będą wysokie. Plonowanie w tym roku owoców jest z założeniem na około 10 ty z hektara. Narazie brak konkretnych informacji odnośnie cen na skupach. W sieci pojawiają się tylko spekulacje na temat stawek między 2 – 3 zł/kg.

Porzeczka czarna – 0,90 PLN/kg

Porzeczka kolorowa – 0,40 PLN/kg

Wysokie ceny skupu porzeczek czarnych w sezonie 2020 skłaniają plantatorów do zakładania nowych nasadzeń?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemyślany eksport odpowiedzią na zmartwienia sadowników?!

Skup czereśni na przemysł – kiedy ruszy, jakie stawki?