w

Ceny malin drastycznie spadają, a truskawki toną w kłopotach.

Sezon malin wkracza w pełnię, ale ceny bardzo mocno spadły! Maliny z tunelów, które na początku sezonu kosztowały 50 zł/kg, teraz można kupić za 25-32 zł/kg.

Cena zależy od odbiorcy i tego, czy kupuje owoc z opakowaniem, czy bez. Odmiany malin różnią się pod względem owocowania w tym roku – informuje nasz portal Pan Karol producent malin w tunelach.

Obecnie maliny sprzedawane są głównie na rynek polski. Wkrótce ruszy silniejszy eksport, co powinno podnieść ceny lub utrzymać je na obecnym poziomie.

Pogoda nie jest łaskawa dla roślin owocowych. Jak wyglądało przezimowanie malin?

Enrosadira przezimowała dobrze i zapowiada się obfity plon. Z kolei Majestic i Kwanza słabo zniosły zimę i konieczne było usunięcie pędów przeznaczonych na zbiór letni. Na ich miejsce wyprowadzane są nowe pędy, które zaowocują jesienią (zbiór zacznie się w połowie lipca) – informuje Pan Karol.

Sezon truskawkowy jest bardzo ciężki. Plantatorzy spotkali się z wieloma problemami. 

Na początku pojawiły się problemy z sadzonkami z holenderskich szkółek, co negatywnie wpływa na wydajność plantacji przez cały sezon. Kolejnym problemem był zbieg zbiorów truskawek z tuneli z przyspieszanymi i tradycyjnymi truskawkami gruntowymi, co skutkowało niskimi cenami i słabą rentownością. Do tego dochodzi problem z przędziorkiem i wciornastkiem, który jest utrudniony do zwalczenia ze względu na wcześniejszą wiosnę – informuje Pan Karol.

Producenci stosują różne metody ochrony, w tym biologiczne (koszt nawet do 30-40 tys. zł/ha) i chemiczne. Niestety, część skutecznych środków ochrony roślin zostało wycofanych, a wielu odbiorców wymaga maksymalnie 3-5 pozostałości środków ochrony, co dodatkowo komplikuje sytuację.

Podsumowanie

Sezon malin wystartował a truskawek jest w pełni, ale producenci borykają się z różnymi problemami. Ceny malin spadły, a truskawki walczą z konkurencją i szkodnikami. Miejmy nadzieję, że eksport malin poprawi sytuację na rynku.

UDOSTĘPNIJ

Z wizytą na plantacji truskawki. Skuteczny sposób zwalczania szarej pleśni.

Spadek cen truskawki z szypułką na skupach!