w

Ceny jabłek przemysłowych i konsumpcyjnych są wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym

Pomimo niższej produkcji sezon na jabłka rozpoczął się nieco wolno, mówi Jan Nowakowski z Genesis Fresh: „Ubiegły sezon był obfity w jabłka, a sprzedaż również była wysoka. Wszystkie jabłka trafiły zarówno na rynki europejskie, jak i na nowe rynki zagraniczne. W tym sezonie mieliśmy o 30 proc. mniej jabłek w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale dotychczasowy handel przebiegał dość powolnie. Ceny jabłek przemysłowych i konsumpcyjnych są wyższe w porównaniu z rokiem ubiegłym, a ze względu na problemy gospodarcze czeka nas powolny start sezonu”.

Patrząc na rok 2023, według Nowakowskiego miał on swoje wzloty i upadki, bo koszty mocno wzrosły. „Mieliśmy dobrej jakości owoce i w tym roku udało nam się pozyskać nowe rynki zbytu dla naszych jabłek. Nasi klienci byli również zadowoleni z oferowanej przez nas jakości i mogli zaimportować większą ilość. Rok 2023 miał jednak także duże wyzwania. Drugi rok z rzędu mamy bardzo wysoką inflację. Średni poziom wynosi 15 proc. Koszty energii elektrycznej i inne koszty utrzymania również były wyższe w ciągu ostatnich dwóch lat.”

Polskie jabłka wreszcie zdobywają solidną pozycję na rynkach Ameryki Południowej, ale na kontynencie jest więcej rynków do wejścia, podkreśla Nowakowski

Rynki Ameryki Łacińskiej są nowością dla polskich jabłek. Przez ostatnie cztery lub pięć lat zdobywaliśmy coraz większą popularność na tych rynkach i jest to historia sukcesu. Polskie jabłka są obecnie obecne m.in. w Kolumbii i Kostaryce. Inne nowe rynki otwierają się lub chcą otworzyć również dla polskich jabłek.”

Nowakowski uważa, że sytuacja na rynku może się zmienić po Nowym Roku: „Rynki europejskie zachowują się dość wolno ze względu na dobry wolumen na poszczególnych rynkach krajowych. Oczekujemy, że sytuacja ulegnie zmianie po Nowym Roku, kiedy będzie mniej owoców w Europie, a także na rynkach zagranicznych. Miejmy nadzieję, że wystarczy nam jabłek do drugiej części sezonu. Będziemy musieli podążać wyznaczonymi szlakami i zachować elastyczność, aby utrzymać trendy rynkowe. Biorąc wszystko pod uwagę, wygląda na to, że sezon na jabłka będzie stabilny”.

źródło: freshplaza.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GUS: Zbiory z sadów jabłoniowych były niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Wpłynęło 18,3 tys. wniosków od plantatorów malin