Ceny jabłek zarówno przemysłowych jak i deserowych z roku na rok są inne… ciężko mówić o sadownictwie jako o opłacalnym biznesie, raczej powiedziałabym, że sadownicy czekają na złoty rok, który zrekompensuje im poprzednie ciężkie lata.
Nie jestem ekonomistom z zawodu więc postaram się w bardzo sadowniczo-ekonomiczny sposób przedstawić ceny w 2019 roku (październik) za jabłka deserowe i przemysłowe do cen w 2018 roku (październik).
Sezon 2018 przyniósł rekordowe zbiory i rekordowo niskie ceny – TAK TO PODSUMUJMY!
Ceny za jabłka przemysłowe w połowie października 2018 notowane były od 8 groszy do 12 groszy za kilogram.
Ceny za jabłka przemysłowe w połowie października 2019 notowane były od 60 groszy do 65 groszy za kilogram.
https://www.instagram.com/p/B4AXxiLliOk/?utm_source=ig_web_copy_link
O czym to świadczy? Moi drodzy dokładnie o tym, że brak w naszym kraju stabilności cenowej… Dla mnie temat przemysłu nie jest tematem nad którym się należy skupiać, lecz pominąć go też nie można… Jabłka przemysłowe są jednym z czynników kształtujących niestety cenę deseru – TAKA JEST PRAWDA. Przykładów można podawać wiele lecz w tym artykule skupiamy się na cyfrach.
Jako ciekawostkę napiszę również, że cena w połowie października 2017 roku za jabłka przemysłowe notowana była w granicach 80 groszy a w październiku 2016 wynosiła 20 groszy. – To tylko potwierdza moją tezę o braku stabilnej ceny jeśli sadownicy oczekują jej od jabłek przemysłowych.
Skupmy się na tym co robimy najlepiej czyli na PRODUKCJI JABŁEK DESEROWYCH!
Kiedyś mówiono „jest masa jest kasa” branża sadownicza jest idealnym przykładem, że to powiedzenie jest nie prawdziwe. Rekordowe niskie ceny odnotowali sadownicy produkujący jabłka deserowe wysokiej jakości w 2018 roku! Odmian było wiele na rynkach – cen również. Jabłka deserowe sprzedawano nawet po 25 groszy za kilogram! Najwyższe kwoty jakie padały w październiku 2018 za jabłka deserowe to 1,30 zł/kg.
https://www.instagram.com/p/B3nB0tnFmv5/?utm_source=ig_web_copy_link
Odmiany Idared, Szampion, Ligol, Gloster odnotowywały najniższe ceny w dziejach sadownictwa od 30 groszy do 55 groszy za kilogram jabłek deserowych. Brak skrzyń, brak miejsca do przechowywania – to musiało skończyć się tak niskimi cenami… Najdroższą odmianą w 2018 roku została Gala, cena za paskowane sporty sięgała 1,30zł/kg.
Mimo tak ogromnej produkcji sięgającej ponad …(w komentarzu pod artykułem napiszcie jaką produkcje osiągneła Polska w 2018 roku – sprawdźmy Waszą wiedzę:) )… nie odnotowano wzrostu konsumpcji jabłek w Polsce.
W tym roku media nagłośniły, iż w Polsce jabłek będzie stanowczo mniej a nawet porównywalnie do roku 2017. Konsument otrzymał więc już na początku roku wiadomość, że jabłek jest mniej i jest gotowy zapłacić więcej aby otrzymać taką ilość jaką oczekuje na rynku.
https://www.instagram.com/p/BxSakaDFbpH/?utm_source=ig_web_copy_link
W połowie października ceny za jabłka deserowe kształtowały się na poziomie: najwyżej Royal Gala 1,90 zł/kg, następnie Gala Must 1,40 zł/kg, całkiem przyzwoicie Golden 1,50 zł/kg, Idared 1,30 zł/kg, Gloster 1,10 zł/kg,, Szampion 1,20 zł/kg. Jabłek pamiętajmy było o połowę mniej w porównaniu do roku 2018!
Czy ceny są zadawalające? Sadownicy jednogłośnie mówią, że cena 1 zł powinna być co roku aby móc mówić o opłacalności w branży. Kolejnym bardzo często poruszanym problemem jest zależność ceny przemysłu od deseru. Sadownicy dzielą się na dwie grupy:
- produkujemy deser, nie skupiamy się na produkcji i cenie przemysłu
- produkujemy deser, skupiamy się na produkcji i cenie przemysłu
Sytuacja szybko się nie zmieni… Przypomnijmy tylko, iż w wykładzie dr Grzegorz Klimek podczas Tragów TSW 2019 mówiono o kosztach wyprodukowania jednego kilograma jabłek deserowych na poziomie powyżej 70 groszy zakładając produkcję 50-60 ton z hektara.
zobacz wykład dr Grzegorza Klimka:
Istotne czynniki wpływające na opłacalność produkcji jabłek w Polsce dr Grzegorz Klimek – TSW 2019
zdjęcie główne artykułu:
https://www.instagram.com/p/B22C_Ewix7D/?utm_source=ig_web_copy_link