w

Ceny czereśni tydzień temu 120zł za kilogram a dzisiaj 25 zł?!

Miłośnicy czereśni mają w tym roku kwaśne miny. Ceny tych owoców od początku sezonu utrzymują się na rekordowym poziomie. Kilka dni temu kosztowały nawet 60-70 zł za kg, a na początku ubiegłego tygodnia w Krakowie żądano 120 zł. Dziś jest już nieco lepiej, choć i tak drogo. W miastach za kilogram czereśni trzeba zapłacić ok. 25 zł.

Czereśnie po 120 zł za kilogram!

– Mityczne ceny pojawiły się w kilku miastach. Osoby zajmujące się handlem tłumaczyły, iż były tak wysokie, bo to owoce importowane. Dziś te ceny są już zdecydowanie niższe. W tej chwili czereśnie kosztują około za 25 zł za kg – relacjonował Robin Jesse, reporter Polsat News

FOTO: Polsat News

Wina pogody?

Bezśnieżna i bardzo łagodna na ogół zima nie spowodowała strat w sadach. Wegetacja po zimie ruszyła dość wcześnie, jednak notowane od połowy marca znaczne spadki temperatur (do -10 stopni Celsjusza) przyczyniły się do jej spowolnienia.

Drzewa owocowe, które zwykle najwcześniej rozpoczynają kwitnienie (brzoskwinie, morele), zaczęły kwitnąć lokalnie w pierwszej dekadzie kwietnia. Przymrozki w kwietniu i w maju uszkodziły kwiaty. Problem dotknął wiele gatunków upraw, choć nie w całej Polsce. Najmocniej ucierpiały brzoskwinie, morele, wiśnie, jabłonie oraz czereśnie.

Krzysztof Czarnecki: najbardziej ucierpiały czereśnie i wiśnie…

źródło: Polsat News, PAP, radiokrakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ponad 70 ton nielegalnych środków ochrony roślin zatrzymanych

Zbierz dla siebie i rodziny pyszne truskawki! Plantatorzy zapraszają 6 czerwca od 11:00