w

Cena za jabłka odmian Golden Delicious i Idared rośnie na wschodzie!

Na rynku jabłek specjaliści z EastFruit zauważają kolejne zmiany w prawie wszystkich krajach regionu monitorującego. Wyjątkiem w tym tygodniu była Gruzja, gdzie rynek jabłek pozostał względnie stabilny. Przełom okresu sprawozdawczego można uznać za wzrost cen jabłek niemal wszystkich odmian w Mołdawii. Tak więc, pod koniec tygodnia odchodzenia, główne odmiany jabłek, z wyjątkiem Grani Smith, w Mołdawii wzrosły średnio o 10%. Zgodnie z wynikami tygodnia, najniższe ceny jabłek ustalono na Ukrainie, gdzie większość głównych odmian stała się tańsza. Analitycy twierdzą, że jabłko Golden Delicious wzrosło jak najbardziej w okresie raportowania. W Tadżykistanie i Mołdawii jabłko tej odmiany wzrosło w cenach z 14% do 17%, a na Ukrainie odnotowano nieznaczny wzrost cen w górnym przedziale cenowym. Drugie miejsce pod względem wzrostu cen na tydzień, niespodziewanie dla wszystkich, zajęły jabłka z odmiany „Idared”, których ceny spadały w ciągu ostatnich kilku miesięcy, jeśli zostały zmienione. Odmiana jabłka tej odmiany wzrosła o prawie 10% w Polsce i Mołdawii. Spadek cen jabłek odmiany „Idared” w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano tylko na Ukrainie, ale jak wspomniano powyżej, prawie wszystkie główne odmiany stały się tańsze na Ukrainie.

Liderem ustępującego tygodnia pod względem spadku cen była odmiana „Granny Smith”, która spadła o 11-13% na Ukrainie i w Mołdawii. Wzrost cen tego jabłka odnotowano w Tadżykistanie i Federacji Rosyjskiej, a główną przyczyną rewizji cen był brak hurtowych partii wysokiej jakości jabłek. W Tadżykistanie praktycznie nie było ofert wysokiej jakości jabłek Grani Smith.

Kolejną niespodzianką w mijającym tygodniu było obniżenie ceny jabłek Fuji w górnej granicy wcześniej ustalonego przedziału. Według operatorów rynku, to jabłko stało się ostatnio coraz bardziej kosztowne, a eksperci EastFruit zauważyli duży popyt w prawie wszystkich krajach regionu, w którym projekt jest monitorowany. Pod koniec tego tygodnia klasa „Fuji” spadła w cenie z 9% do 13% na Ukrainie iw Tadżykistanie. Zdaniem uczestników rynku, z powodu wyczerpywania się wysokiej jakości zapasów jabłek niektórych odmian w głównych krajach produkujących, coraz trudniejsze staje się dostarczanie hurtowych partii produktów o wysokiej jakości. W rezultacie producenci są zmuszeni obniżyć ceny sprzedaży jabłek niższej jakości.

Tydzień wcześniej najdroższe jabłka były oferowane na rynku Federacji Rosyjskiej, po czym Tadżykistan był mocno ugruntowany. Obecne ceny podstawowych odmian jabłek w tych krajach potwierdzają zależność od importowanych produktów i niedostateczną lokalną produkcję. Podobna sytuacja jest również charakterystyczna dla Gruzji.

Odmiany Fuji, Grani Smith, Golden Delicious i Gala pewnie utrzymują czołowe pozycje w segmencie najdroższych jabłek, co jest typowe dla większości krajów w regionie monitorowania EastFruit. Najbardziej dostępne, jak wcześniej, są jabłka odmian „Idared”, „Jonagold” i „Rennet Simirenko”. Dla porównania, według kraju: najtańsze wysokiej jakości jabłka odmiany Idared można kupić w Polsce, płacąc nie więcej niż 0,14 USD / kg, podczas gdy w Federacji Rosyjskiej to jabłko luzem kosztuje 0,84 USD / kg. Pomimo stopniowego spadku, maksymalne ceny jabłek Fuji, jak poprzednio, są obserwowane w Tadżykistanie (1,48 USD / kg). W tym samym czasie na Ukrainie te wysokiej jakości jabłka sprzedawane są za nie więcej niż 0,30 USD / kg.

Jeśli podsumujemy briefing tygodnia odchodzącego, możemy z pewnością stwierdzić, że większość producentów wyczerpuje swoje wysokiej jakości zapasy jabłek. Jednocześnie nadwyżki wolumenów produktów o niższej jakości nadal pozostają w magazynach Ukrainy, Polski i Mołdawii.

źródło: east-fruit

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

Młode nasadzenia kontra stare nasadzenia – Roman Kocewiak

Ukraina zwiększyła eksport jabłek w lutym o 36%!