w

Cena saletry amonowej to obecnie 4 435 zł za tonę. Nawozów nie zabraknie. Jednocześnie ich ceny rosną …

foto: istockphoto
Grupa Azoty, mimo trudnej sytuacji na rynkach surowcowych i awarii w Azotach Police, zapewniła w komentarzu dla PAP, że nawozów  nie zabraknie. Jednocześnie ich ceny rosną. Np. tona saletry amonowej kosztuje 4435 zł, jeszcze w styczniu br. było to 2785 zł za tonę.

Agrochem Puławy, autoryzowany dystrybutor Grupy Azoty wprowadził nowy cennik. Zgodnie z nim cena saletry amonowej to obecnie 4 435 zł za tonę. W styczniu 2020 r. saletra amonowa kosztowała 1000 zł za tonę, w styczniu 2021 już 1120 zł, a w styczniu 2022 r – według cennika Agrochemu Puławy – było to 2785 zł za tonę.

„Odpowiedź KE brzmiała miej więcej tak: +jest możliwość, żeby kraje członkowskie rekompensowały skutki cen energii, aby wspierać energię odnawialną+. Niestety oznacza to, brak konkretów” – relacjonował minister. Zapowiedział szybkie opracowanie konkretnych propozycji, by uzyskać na nie zgodę Komisji Europejskiej.

Rząd na dopłaty do nawozów chciał przeznaczyć ok. 3 mld zł., w systemie podobnym do systemu dopłat do paliwa rolniczego, czyli pewna kwota dopłaty do zakupu nawozów, limitowana liczbą hektarów.

źródło: FORSAL.PL / PAP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

5 komentarze

KRUS: składka na ubezpieczenie w II kwartale 2022 r.

„Modernizacja gospodarstw rolnych” –  nawadnianie w gospodarstwie 100 tys. zł.

Wróć do góry