w

Wymijająca odpowiedź Komisji Europejskiej. Nie będzie dopłat do nawozów?

Wicepremier zapytany był o decyzje Komisji Europejskiej w zakresie wsparcia rolników w związku ze wzrostem cen nawozów i paliwa.

– Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w sprawie rekompensowania skutków wzrostu cen energii, aby wspierać energię odnawialną – poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na brak konkretów w komunikacie KE. Zapowiedział szybkie opracowanie konkretnych propozycji, aby uzyskać na nie zgodę Komisji Europejskiej.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Wicepremier zwrócił uwagę, że w obecnej sytuacji mamy wystarczające zapasy żywności w Europie, aby wyżywić rosnącą rzeszę uchodźców.

– Jednak ze względu na działania wojenne w Ukrainie może tam dojść do niemożliwości przeprowadzenia siewów, gdyż na terenach opanowanych przez agresora zabijani są rolnicy wychodzący na pola – poinformował wicepremier powołując się na swoją rozmowę z ministrem rolnictwa Ukrainy.

Szef resortu rolnictwa podkreślił w tym kontekście konieczność rewizji ambitnych celów Europejskiego Zielonego Ładu, jak chociażby w zakresie wyłączania części gruntów z produkcji rolnej.

– Należy też zastanowić się nad przesunięciem terminu wdrażania ograniczeń w systemie nawożenia i ochrony roślin – dodał wicepremier Kowalczyk.

źródło: gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jabłka przemysłowe odnotowują kolejną podwyżkę. Ceny sięgają już 60 groszy za kilogram.

KRUS: składka na ubezpieczenie w II kwartale 2022 r.