w

Cena produktu jest kryterium podejmowania decyzji o zakupie

Jonagold

Cena pozostaje najważniejszym kryterium, którym Polacy kierują się przy zakupie produktów spożywczych. Twierdzi tak 7 na 10 osób – wynika z najnowszego raportu Farmy Świętokrzyskiej „Trendy w ekozakupach Polaków”. Na kolejnych miejscach znajdują się smak produktu oraz lokalne pochodzenie i marka. Klienci są jednak w stanie dopłacić za jakość. Już 67% klientów kupujących żywność ekologiczną twierdzi, że wyższa cena nie jest dla nich przeszkodą. Eksperci Farmy Świętokrzyskiej wskazują, że akceptacja wyższych cen to efekt rosnącej świadomości różnic pomiędzy żywnością bio a konwencjonalną.

– To naturalne, że cena jest dla klientów ważnym czynnikiem wyboru produktów spożywczych. Jednak tak jak przy każdych zakupach, rozsądnie jest wziąć pod uwagę nie tylko koszty, ale też jakość. W przypadku żywności to szczególnie ważne, ponieważ to, w jaki sposób jemy przekłada się na nasze obecne i przyszłe samopoczucie oraz zdrowie. Korzyści z wyboru żywności ekologicznej wykraczają poza finanse. Stąd część konsumentów jest w stanie zapłacić więcej za produkt ekologiczny, mając świadomość, że jest on bardziej odżywczy dla organizmu i nie zawiera szkodliwych pozostałości środków ochrony roślin. Rośnie też świadomość, że rolnik, żeby uprawiać żywność bio musi ponieść większe nakłady finansowe wynikające m.in. z przestrzegania restrykcyjnych norm czy większego udziału pracy ludzkich rąk, czego wymaga specyfika pierwotnej produkcji ekologicznej – mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej.

Z najnowszego raportu Farmy Świętokrzyskiej „Trendy w ekozakupach Polaków” wynika, że cena produktu spożywczego jest najczęściej wskazywanym kryterium podejmowania decyzji. Na drugim miejscu znajduje się smak produktu, który jest kluczowy dla połowy (53%) zapytanych Polaków. Podium ex aequo domykają kryteria takie jak polskie lokalne pochodzenie oraz znana i lubiana przez konsumenta marka – na każde z nich wskazała niemal jedna trzecia respondentów (32%). Z kolei 29% zapytanych przyznaje, że duże znaczenie ma dostępność produktów, a 28% zwraca uwagę na kwestie zdrowotne. Łatwość przygotowania jest ważna dla 14%, a pod kątem ekologii i ochrony środowiska produkty spożywcze wybiera 11% Polaków.

Ekologiczne produkty spożywcze przynajmniej raz na jakiś czas kupuje 86% Polaków. Wśród nich aż 67% jest w stanie za taki produkt zapłacić więcej niż za podobny nieekologiczny. Na wyższy koszt produktu bio nie godzi się 19% zapytanych. Jak wskazują eksperci Farmy Świętokrzyskiej, największym zainteresowaniem konsumentów cieszą się przede wszystkim ekologiczne owoce i warzywa, jako produkty nieprzetworzone i kojarzone ze zdrowym odżywianiem i trybem życia. Znacząca grupa osób decyduje się również na ekologiczne kiszonki.

– Nasi klienci najchętniej kupują ekologiczne sezonowe owoce i warzywa. To produkty, których jakość najłatwiej zobaczyć i ocenić już po pierwszym kontakcie w sklepie czy pierwszym zamówieniu internetowym. Efektem pandemii jest duży wzrost sprzedaży żywności bio, który cały czas się utrzymuje. Patrząc na to, jak szybko rośnie świadomość konsumentów i rozwój asortymentu produktów ekologicznych możemy spodziewać się, że coraz więcej osób będzie szukać na produktach zielonego listka.- mówi Łukasz Gębka.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zanim kupimy drzewka zastanówmy się co sadzić.

Włoskim producentom udaje się wyróżnić produktem „Premium”