w ,

Cena jabłka przemysłowego jest w Polsce średnio 2x niższa, niż cena jabłka przemysłowego w Niemczech

Ostatni wyjazd grupy roboczej nad Jezioro Bodeńskie, to również cenne spotkania i nowe kontakty ze służbami samorządowymi z Ravensburga. Według aktualnych zestawień jakie dostaliśmy widać, że cena jabłek przemysłowych w rejonie Jeziora Bodeńskiego w bieżącym sezonie jest jak na razie dość stabilna, a jej średnia wartość w tym roku wynosi niecałe 12Euro za 100kg, czyli około 54gr/kg – informuje IPSAD Instytut Praktycznego Sadownictwa

Dalej w komunikacie IPSAD Instytut Praktycznego Sadownictwa czytamy:

Mówi o tym wykres górny (niebieska krzywa), na którym dodatkowo można zobaczyć przebieg cen w tamtym rejonie z 2020 i 2019 roku. Ceny dotyczą poszczególnych tygodni w roku. Ceny przemysłu nie są praktycznie komentowane przez samych sadowników, gdyż jabłka te to nie więcej niż 10% ich produkcji. To przy cenie 5x niższej niż cena jabłka deserowe stanowi jedynie ułamek w ogólnym dochodzie ze sprzedaży jabłek. Średnia wieloletnia cena zakupu jabłek na koncentrat w Niemczech to około 65 gr/kg i z roku na rok powoli rośnie, gdyż sadownicy poprzez udoskonalenia w agrotechnice coraz intensywniej eliminują ten typ jabłek ze swojej produkcji. Jak mówią, gdy jest to towar z sadu deserowego, to zawsze się na nim traci.

Na dolnym wykresie można porównać ilości jabłek przemysłowych jakie zostały sprzedane przez sadowników z rejonu Jeziora Bodeńskiego w poszczególnych tygodniach, zarówno w obecnym sezonie, oraz w dwóch minionych. Warto pamiętać, że znaczna cześć jabłek, które zostały tu uwzględnione, to jabłka z sadów, z których cała produkcja przeznaczona jest na soki. Wszystko wygląda tu dość prosto.

Jabłka przemysłowe w naszym kraju, to wręcz przeciwnie, temat na grube opracowanie. To wiele przeplatających się wątków oraz niestety pokusa dla środowisk branżowych by w jabłkach przemysłowych szukać wytłumaczenia swojej niemocy, podreperować reputację, albo zwykle poagitować.

Dlatego jabłka te są bez wątpienia największym nieszczęściem dla naszego rynku sadowniczego i należy uczynić wszystko by obniżyć ich produkcję.

UWAGA, warto mieć świadomość, że cena jabłka przemysłowego jest w Polsce średnio 2x niższa niż cena jabłka przemysłowego w Niemczech. Natomiast cena jabłka deserowego jest u nas już prawie 4x niższa niż cena na Zachodzie.

Mimo to, nasze związki branżowe praktycznie nie robią nic by wspierać cenę jabłka deserowego, a koncentrują się praktycznie zawsze na jabłku przemysłowym. I to w sytuacji gdy na jabłku przemysłowym produkowanych w sadach deserowych zawsze tracimy, a jeśli już to zarabiamy tylko na deserze. Dlatego jest nie do pojęcia, dlaczego Związek Sadowników RP ani razu nie sprzeciwił się choćby niszczącym cenę deseru akcjom sprzedaży z podłogi, gdzie można było wymóc na pomysłodawcach duże ustępstwa, a urządził z góry skazany na niepowodzenia protest w obronie przemysłu. No tak, ale krytykując zaprzyjaźniona grupę można DUŻO stracić, pewnie nie tylko wizerunkowo – czytamy na IPSAD

źródło: IPSAD Instytut Praktycznego Sadownictwa

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To co miało być krótkotrwałą promocją sadowniczej głupoty, staje się handlowym standardem

Wzrost eksportu do Egiptu i Białorusi