w

Biogazownia – dobre rozwiązanie dla rolnictwa

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się w poniedziałek z mieszkańcami kilku mazowieckich gmin. Najpierw zwiedził biogazownię w Grochowie Szlacheckim, a następnie – podczas spotkań otwartych – rozmawiał z rolnikami w Repkach, Miedznej i Łochowie.

Biogazownie rolnicze

– Biogazownie rolnicze to dobry pomysł na nowe źródła energii – stwierdził szef resortu rolnictwa po zapoznaniu się z funkcjonowaniem takiego obiektu.

Wicepremier podkreślił znaczenie systemu funkcjonowania odbioru energii.

– Odbierana jest energia elektryczna, ale planowane jest podłączenie sieci gazowej – dodał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Poinformował również, że biometan ma być dostarczany do Sokołowa Podlaskiego. Realizacja odbywa się w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Biometan ma być wykorzystany do ogrzewania.

– Jestem przekonany, że cała energia będzie dobrze wykorzystana w koenergii, zarówno prąd, jak i ciepło. I to jest to dobre rozwiązanie dla rolnictwa – podsumował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Wsparcie dla przetwórstwa

Podczas spotkań z rolnikami szef resortu rolnictwa zwracał uwagę na nowe działania uruchomione 17 października w ramach KPO. Podkreślił przy tym znaczenie środków na przetwórstwo.

– Najważniejsze jest to, aby wartość dodana zostawała u rolnika albo w lokalnych rękach – stwierdził wicepremier.

Szef resortu rolnictwa podkreślił ponadto, że w ramach tego działania możliwy jest zakup wszelkich niezbędnych środków do produkcji, maszyn i urządzeń oraz na budowę i przebudowę budynków, a także na zakup środków transportu do przewozu produktów.

– Istotną nowością w ramach przetwórstwa jest to, że nie jest wymagane tworzenie dodatkowych miejsc pracy – dodał wicepremier.

Dotacja wynosi do 0,5 mln zł dla rolników, dla mikroprzedsiębiorstw – 3 mln zł, dla małych przedsiębiorstw – 10 mln zł i 15 mln zł dla średnich przedsiębiorstw.

Jednocześnie szef resortu rolnictwa przypomniał, że w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego rolnicy mogą sprzedać produkty bez podatku dochodowego do wysokości 100 tys. zł. Mają także mieć darmowe miejsca na targowiskach w piątki i w soboty.

Środki na wymianę pokryć dachowych

Kolejna możliwość w ramach KPO to uzyskanie pomocy finansowej na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest.

Maksymalna powierzchnia, do której rolnikom przysługuje wsparcie, wynosi 500 m2, a stawka pomocy to 40 zł/m2. Wymiana musi dotyczyć całego dachu.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

U nich za jabłka zapłacisz kryptowalutami !

Koszty produkcji i przechowania owoców są na tyle wysokie, że zastanawiają się nad likwidacją sadów