w

Będzie gorzej niż w 2019 roku! IMGW-PIB ostrzega…

IMGW-PIB: Dziś na 16 stacjach wodowskazowych odnotowaliśmy przepływy wody poniżej wartości średniej z niskich przepływów z okresu 30 lat (SNQ). To oznacza, że rośnie zagrożenie suszą i jest większe niż w tym samym czasie w 2019 r.

 

Blisko 1 z 3 części obszaru Polski objęta jest brakiem wody w glebie w porównaniu z latami poprzednimi!

Susza w zimie 2020 potwierdzona…

Zmienia się klimat i trzeba łapać każdą kroplę wody. Tym zdaniem zaczyna się nasz nowy spot, którym promujemy program Stop suszy! Tym razem chcemy zachęcić wszystkich, żeby wspierali retencję. Można to robić na wiele różnych sposobów. Każdy z nas może powiedzieć: Stop suszy!

  • Polecamy sianie kwietnych łąk, zamiast wodolubnych trawników. Kolorowe i pachnące kwiaty oraz zioła doskonale utrzymują wilgoć w glebie, a dodatkowo wabią pszczoły oraz ptaki. Kwietne łąki nie wymagają intensywnego podlewania, a kosi się je tylko dwa razy do roku – pierwszy raz, gdy już wydadzą nasiona. Taką łąkę można zasiać przed domem ­– na wsi i w mieście, na małych i dużych placach i skwerach. Zamieniajmy więc trawniki na kwietne łąki!
    Więcej o kwietnych łąkach
  • Rolników zachęcamy do korzystania z programów, których celem jest przeciwdziałanie skutkom suszy. Zwłaszcza do pilotażowego programu kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych. To nowatorskie podejście do zarządzania retencją korytową, odtworzeniem przybrzeżnych rozlewisk rzecznych, budową lub odbudową zastawek na rowach melioracyjnych. Korzystajmy z krajowego programu nawadniania pól!
    Więcej o programach dla rolników
  • Wielozadaniowe zbiorniki retencyjne stają się niezbędne, ponieważ coraz częściej doświadczamy skrajnych zjawisk pogodowych – nawalnych deszczy i coraz dłuższych okresów suszy. Dzięki gromadzeniu wód opadowych w małych i dużych zbiornikach, lokalnie poprawia się bilans wodny. Zbiorniki retencyjne, przy nadejściu bardzo intensywnych opadów zmniejszają ryzyko powodzi. Gromadzą też wodę na okres suszy. Zachowamy więc wodę tam, gdzie ona spadła, dzięki zbiornikom retencyjnym.
    Więcej o zbiornikach retencyjnych 

Do gospodarowania wodami należy podchodzić bardzo racjonalnie i kompleksowo. W Wodach Polskich realizujemy zadania równoważąc potrzeby gospodarki i rolnictwa oraz środowiska. Wiemy, że trzeba dbać o zasoby wody dzisiaj i dla przyszłych pokoleń. Dlatego zachęcamy wszystkich do działania razem z nami i włączenia się do programu Stop Suszy!

źródło: https://www.imgw.pl/instytut/imgw-pib oraz http://stopsuszy.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KOLEJNE TARGOWISKO ZAMYKANE! Minister Rolnictwa swoje a SANEPID swoje…

KUPS: Bankructwa rodzinnych sadów, małych i średnich firm przetwórczych