w ,

Badania nad zjawiskiem nekrotycznej plamistości liści

W ramach działalności Centrum Badań Sadowniczych Symbioz prowadzimy w tym sezonie badania nad zjawiskiem nekrotycznej plamistości liści, która jest zaburzeniem fizjologicznym występującym głównie na odm. Golden Delicious i Gala. Nasze doświadczenie zostało założone na kwaterze odm. Golden Delicious rosnącej pod siatkami przeciwgradowymi gdzie co roku nekrotyczna plamistość występuje w dużym nasileniu – informuje Symbioz.

Obecnie jesteśmy po 4 zabiegu na większości badanych kombinacji.

Dzisiaj wykonaliśmy kolejną ocenę, której celem było określenie % liści z nekrozami na każdym poletku doświadczalnym.

Na poletkach kontrolnych średnio 2% liści opadło bądź pozostało na drzewie z widocznymi objawami nekrotycznej plamistości (do lustracji załączono zdjęcia).

Liście z widocznymi nekrozami zostały przekazane do Laboratorium Chorób Roślin działającego w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach w celu ich analizy na obecność patogenów grzybowych.

W ubiegłym roku wykonywaliśmy dwukrotnie takie badania – w żadnych przypadku nie został zidentyfikowany sprawca nekroz. Na pożywkach rosły grzyby z rodzaju #Alternaria czy #Fusarium, ale nie były one pierwotną przyczyną nekroz. Grzyby te występują powszechnie w koronie drzew i bardzo często zasiedlają osłabioną czy zamierającą tkankę.

W doświadczeniu wyróżniają się obecnie dwie kombinacje, na których nie stwierdzono w trakcie oceny liści z widocznymi nekrozami.

Więcej informacji w aplikacji Perfect Crop Service firmy Symbioz oraz na naszym fanpage’u gdzie będziemy informować o dalszym przebiegu doświadczenia.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najwygodniejszy ciągnik sadowniczy New Holland T4.90F

Cena truskawki na skupie w dół – 27 czerwca 2023r.