w ,

Atrakcyjne oferty na aukcjach internetowych, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców powinny obudzić czujność

FOTO: ISTOCKPHOTO

Rusza kolejna odsłona kampanii informacyjnej PIORiN, KAS i PSOR, w tym roku również z Policją.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin już po raz 4-ty łączą siły w walce przeciw nielegalnym i podrobionym środkom ochrony roślin, przypominając rolnikom o najważniejszych zasadach zakupów środków ochrony roślin. W bieżącym roku do akcji dołączyła również Policja.

Trwa właśnie czas przygotowań do wiosennych prac polowych, a producenci rolni planując zakup środków ochrony roślin kalkulują, aby tegoroczna produkcja przyniosła zdrowe plony wysokiej jakości. Nadchodząca wiosna to idealny czas dla przestępców i okazja do oferowania podrobionych produktów. Anonimowe osoby publikują wyjątkowo korzystne oferty w Internecie. Podobnie obwoźni sprzedawcy kuszą niską ceną.

Ostrzegamy – atrakcyjne oferty na aukcjach internetowych, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców powinny obudzić czujność, zwłaszcza jeśli środki ochrony roślin mają obcojęzyczną etykietę i wyróżnia je niska cena. Komisja Europejska i Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej szacują, że co siódme opakowanie środka ochrony roślin w Europie może być podrobione. Nie daj się oszukać!

Przypominamy – sprzedaż środków ochrony roślin dokonywana poza punktem stałej lokalizacji (sprzedaż obwoźna i obnośna na targowiskach) jest zabroniona, a dystrybucja za pośrednictwem Internetu często bywa nadużywana do wprowadzania do obrotu nielegalnych środków ochrony roślin.

 

Podejmuj właściwe decyzje:

  • – Kupuj środki ochrony roślin wyłącznie w Polsce, w sklepie, hurtowni lub u dystrybutora, który jest zarejestrowany przez PIORiN.
  • – Zawsze żądaj dowodu zakupu (paragon, faktura).
  • – Nabywaj tylko środki ochrony roślin zarejestrowane przez MRiRW z polską etykietą trwale przytwierdzoną do opakowania.

Nie ryzykuj:

  • – Nigdy nie kupuj środków ochrony roślin „okazyjnie, promocyjnie”, na straganie, z bagażnika, od pośrednika z zagranicy, od kolegi, spod lady, ani z obcojęzyczną etykietą.
  • – W żadnym wypadku nie przywoź środków ochrony roślin z zagranicy bez zezwoleń MRiRW.

Czym grozi zakup i stosowanie podróbki?

  • – utratą plonów i dotacji unijnych,
  • – ryzykiem utraty zdrowia swojego i innych,
  • – odpowiedzialnością karną,
  • – stworzeniem zagrożenia dla środowiska

 

Pamiętaj kupując podróbki, tracisz wiele razy!

źródło: PIORIN

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ustawa dotycząca zatrudniania obywateli Ukrainy

Bronisze: Uwaga! Zmiana cennika opłat wjazdowych