Popularność importowanych jabłek w Maroku stale rośnie, osiągając w 2024 roku rekordowe wartości. Według danych portalu EastFruit.com, w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy bieżącego roku do kraju zaimportowano aż 9300 ton jabłek o wartości przekraczającej 65 milionów dolarów. To nowy rekord od 2011 roku, co świadczy o dynamicznym wzroście zapotrzebowania na te owoce.
Dynamiczny wzrost importu na przestrzeni lat
Analiza dynamiki importu z ostatnich pięciu lat ujawnia niemal stały, roczny wzrost ilości importowanych jabłek, z wyjątkiem niewielkiego spadku w 2023 roku. Imponujący jest wzrost w porównaniu do 2020 roku – import jabłek do Maroka w 2024 roku wzrósł o blisko 50%.
Maroko – znaczący producent jabłek w Afryce
Maroko odnosi sukcesy w uprawie jabłek, co jest godne uwagi, biorąc pod uwagę, że nie są one tradycyjnie kojarzone z Afryką. W 2022 roku Maroko zajmowało drugie miejsce pod względem produkcji jabłek na kontynencie afrykańskim, ustępując jedynie Republice Południowej Afryki. Mimo to, ze względu na preferencje konsumentów, którzy tradycyjnie wybierają lokalne odmiany, główny sezon importowy przypada na wiosnę i lato, kiedy zapasy lokalnych zbiorów z poprzedniego roku są ograniczone.
Preferowane odmiany i kraje importu
Współczesny rynek marokański wykazuje rosnące zainteresowanie światowymi odmianami jabłek, takimi jak „Gala Royal”, „Golden Delicious”, „Fuji”, „Golden Smoothie”, „Ozark Gold”, „Anna” i „Starking Delicious”. Niemniej jednak, udział odmian lokalnych wciąż pozostaje znaczący.
Głównymi dostawcami jabłek do Maroka są kraje europejskie. W okresie od stycznia do października 2024 roku, liderem importu były Włochy, z udziałem wynoszącym 46%. Na drugim miejscu uplasowała się Hiszpania (27%), a na trzecim Polska (13%). Interesującym faktem jest, że Włochy i Hiszpania zwiększyły swój eksport jabłek do Maroka w porównaniu z poprzednim rokiem, natomiast import z Polski i Portugalii odnotował spadek. W sumie, w 2024 roku jabłka do Maroka eksportowało 13 różnych krajów.
Podsumowując, rynek jabłek w Maroku dynamicznie się rozwija, a import odgrywa kluczową rolę w zaspokajaniu rosnącego popytu. Zmiany w strukturze dostawców i preferencjach konsumentów wskazują na ewolucję tego rynku i otwierają nowe możliwości dla eksporterów.