w ,

Jaka jest przyczyna występowania nekroz na liściach ?

Nekrotyczna plamistość liści (z ang. necrotic leaf blotch, w skrócie NLB)

Zbiory jabłek odm. Golden Delicious rozpoczną się w Polsce za około 3 tygodnie. W trakcie zbiorów wielu sadowników będzie ponownie poszukiwało odpowiedzi na pytanie: jaka jest przyczyna występowania nekroz na liściach ? W kolejnej odsłonie cyklu wiedzy naukowej dt. genezy nekrotycznych plam na liściach jabłoni odm. Golden Delicious przedstawiamy tegoroczne wyniki badań naukowców z zachodniej Europy.

W artykule: „Fungicide-free management of Alternaria leaf blotch and fruit spot on apple indicates Alternaria spp. as secondary colonizer” opublikowanym w czasopiśmie naukowym Scientific Reports wydawanym przez Nature Publishing Group, kilku autorów pracujących m.in. w Centrum Badawczym Laimburg (Włochy, Laimburg), Instytucie Nauk Rolniczych (Szwajcaria, Zurych) oraz Holenderskim Instytucie Ekologii (Holandia, Wageningen) zaproponowało nową hipotezę wyjaśniającą wieloczynnikową naturę nekrotycznej plamistości liści.

Zgodnie z tą hipotezą nekrozy na liściach są efektem działania tzw. KOMPLEKSU ALTERNARII, w którym czynnikami pierwotnymi czyli indukującymi pojawienie się nekroz na liściach są m.in.: warunki pogodowe (okresy wysokich i niskich temperatur występujących po sobie), nieprawidłowy bilans makro i mikro elementów w roślinie, uszkodzenia spowodowane stosowanymi środkami ochrony roślin bądź nawozami, a także żerowanie szkodników. Jako czynnik wtórny czyli stymulujący dalszy rozwój nekroz na liściach autorzy podali grzyby z rodzaju Alternaria spp., które zasiedlając znekrotyzowaną tkankę produkują specyficzne dla danego gospodarza toksyny.

Do postu załączamy grafikę przygotowaną przez autorów publikacji.

Zadajmy sobie te same pytania, które stawiali przed sobą autorzy cytowanej pracy:
1. Gdyby za rozwój nekrotycznych plam odpowiadały jedynie grzyby z rodzaju Alternaria spp. to dlaczego w wielu sadach stosując nawozy nie wykazujące działania fungistatycznego jesteśmy w stanie ograniczyć rozwój tychże nekroz ?
2. Gdyby za rozwój nekrotycznych plam odpowiadał zły bilans makro i mikro-elementów jak np. Mg, Mn, Zn to dlaczego w wielu sadach stosując fungicydy jesteśmy w stanie ograniczyć rozwój tychże nekroz ?
źródło: CBS Symbioz
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Idared, ustępuje miejsca Gali i Red Joanprince

Ceny borówki w detalu i hurcie