w ,

Masowa migracja larw 1-go pokolenia

Symbioz podaje: W sadach zasiedlonych przez tarcznika niszczyciela trwa obecnie masowa migracja larw 1-go pokolenia. W czasie szczegółowej lustracji możemy zaobserwować objawy jego żerowania na różnych nadziemnych częściach roślin.

W trakcie żerowania larwy wprowadzają do tkanek roślinnych ślinę, której toksyczny charakter powoduje charakterystyczne przebarwienia epidermy (tkanki okrywającej) na kolor czerwono-fioletowy. W centralnym punkcie przebarwionej tkanki znajduje się larwa w różnych fazach rozwojowych.

Bardzo często na zawiązkach czy owocach jabłoni obserwujemy przebarwienia w obrębie przetchlinek, które nie zawsze są efektem żerowania larw tarcznika niszczyciela. W wielu przypadkach zmiany na skórce owocu określamy mianem plamistości przetchlinkowej, której geneza może mieć różne podłoża np. wykonanie zabiegu w niekorzystnych warunkach pogodowych, gwałtowne wahania temperatury powietrza między dniem, a nocą itp.

Stwierdzenie występowania tarcznika niszczyciela na początkowym etapie rozwoju jego populacji w danym sadzie daje większe szanse na skuteczną ochronę. Dlatego zachęcamy do regularnych lustracji – w razie wątpliwości można przesyłać do Nas zdjęcie w celu weryfikacji.

Źródło: CBS Symbioz

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena czereśni na rynkach hurtowych – 5 lipca 2023r.

Fatalna sytuacja na rynku zbytu truskawek