W dniu 11 lutego 2023 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie, odbyło się „Spotkanie Sadownicze” organizowane przez Instytut Praktycznego Sadownictwa (IPSAD).
Podczas spotkania sadowniczego, Pan Robert Sas nie zapomniał wspomnieć o aktualnych pracach wykonywanych w sadach:
Jesteśmy w okresie cięcia, jeśli mógłbym dać Państwu jakąś jedną podpowiedź w tym okresie to, wróćmy do tego, co było naszym utrapieniem przez tyle lat. Oduczyliśmy się ciąć w start drewnie, mamy zakodowane, żeby cięcie wykonywać tylko w młodym jednorocznym przyroście. Sztywne trzymanie się tych zasad, w sytuacji, gdy mamy odmiany drobnoowocowe, jak Gala staje się problemem. Operowanie tylko w drewnie jednorocznym powoduje, że mamy dużo drobnych, cienkich gałązek, starych gałązek, na których mamy dużo słabszej jakości jabłka, które musimy następnie przerzedzać. Dlatego namawiam w przypadku odmian drobnoowocowych, jeśli mamy takie gałązki jak tutaj stare, powinniśmy je przycinać.
W tym momencie w większości sadów, zwłaszcza na odmianach drobnoowocowych, drzewa są mocno wyhamowane, wręcz potrzebujemy pobudzania i wzrostu. Pewnym rozwiązaniem jest to cięcie mechaniczne, które wygląda tak, że nikt się nie zastanawia, gdzie ta piła utnie i na przykładzie odmian drobnoowocowych jest to dobre rozwiązanie bo nie mamy tego dylematu.
Na koniec Pan Robert Sas z IPSAD dodał:
Dużo częściej skracajmy i dużo intensywniej wykonujmy cięcie w starym drewnie, pod warunkiem, że jest ono cienkie.
Zapraszamy Państwa do obejrzenia również:
Cięcie w starszym drewnie czy w młodszym drewnie? IPSAD Robert Sas
Jak ciąć to każdy wie ale jak sprzedać z zyskiem to już nie wsadzić obciąć opryskać obewac naszykować w skrzynki zawieść na giełdę dołożyć prąd na przechowalnictwo odpad wiadomo samochód i co zostaję a jeszcze jak uda się sprzedać to cud i gdzie zysk ostatnie pokolenie pracuje na wsi mlodzi już niechcą