w

Rok 2022 był takim rokiem, którego nie przeżywaliśmy od kilkudziesięciu lat

W ministerstwie odbyło się dziś spotkanie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z Prezesami Wojewódzkich Izb Rolniczych.

W spotkaniu uczestniczyli także: prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz oraz szef Gabinetu Politycznego Ministra Przemysław Bednarski

Cena nawozów

– Rok 2022 był takim rokiem, którego nie przeżywaliśmy od kilkudziesięciu lat, rokiem ogromnych perturbacji na rynkach – podkreślił podczas spotkania wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na gwałtowny wzrost cen gazu jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. To był wzrost o kilkaset procent, który przełożył się na równie gwałtowny wzrost cen nawozów, zwłaszcza azotowych.

– Już w styczniu ubiegłego roku rozmawialiśmy o rekompensatach za zakup nawozów i takie dopłaty zostały zastosowane – przypomniał wicepremier.

Dodał jednocześnie, że obecnie obserwowany jest spadek cen nawozów.

Podejmowane działania

W zakresie wsparcia producentów zbóż dyskutowane dziś były propozycje różnych rozwiązań w zakresie przyznawania pomocy.

– Pamiętajmy, że musimy mieć zgodę Komisji Europejskiej na każdą formę wsparcia i na uruchomienie systemu – powiedział szef resortu rolnictwa.

Podkreślił także, aby nie zapominać, że w Ukrainie trwa wojna i giną ludzie, a my również ponosimy koszty tej wojny.

– Niestety korytarze solidarnościowe to hasło, za którym dziś tak naprawdę nic nie stoi, a zboże, które wjeżdża na teren Polski, jest już zbożem unijnym – dodał wicepremier.

Omawiając sytuację na tym rynku szef resortu rolnictwa, przypomniał o polskim wniosku, zgłoszonym wspólnie z Bułgarią, Republiką Czeską, Rumunią Słowacją i Węgrami, w sprawie problemów z wzrastającym importem rolnym z Ukrainy, który został przedstawiony podczas ostatniego posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli.

– Nie wszystkie kraje poparły nasze postulaty, ale jest zrozumienie sytuacji ze strony Komisji Europejskiej – poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił też uwagę, że w związku z unijną derogacją na eksport z Ukrainy nie możemy wymagać, aby odbywał się on na innych warunkach, niż ustalone przez Unię Europejską do maja br.

Pozostałe tematy

Odpowiadając na pytania dotyczące wniosków o dopłaty bezpośrednie w nowej perspektywie finansowej lat 2023-2027, wicepremier poinformował, że w ośrodkach doradztwa rolniczego przeszkolonych zostało ponad 3000 pracowników, a dalsze  szkolenia trwają.

– Patrzymy realnie i wiemy, że żyjemy w świecie wolnego rynku. Dla rolnictwa ochrona jest naprawdę spora, może niewystarczająca, ale na taką dzisiaj nas stać – podsumował wicepremier Henryk Kowalczyk.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Owoce jagodowe pomagają zmniejszać ryzyko zachorowań na raka

Już można składać wnioski w obszarze nawadniania i zielonej energii