w

Uzbekistan przez 6 miesięcy sprowadził rekordową ilość jabłek

foto: istockphoto

Od początku listopada 2021 r. do końca kwietnia 2022 r. Uzbekistan sprowadził rekordową ilość jabłek, która wielokrotnie przewyższała dane z tego samego okresu z poprzednich lat i okazała się prawie dwukrotnie wyższa od łącznej wielkości importu w ciągu ostatnich pięciu lat.

Według  EastFruit , od listopada 2021 do kwietnia 2022 Uzbekistan sprowadził 28,6 tys. ton jabłek, co jest rekordem jak na taki okres w historii kraju. Dla porównania, od stycznia 2017 r. do października 2021 r. przez prawie pięć lat wielkość importu jabłek w ujęciu fizycznym wyniosła 15,8 tys. ton. Innymi słowy, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy kraj sprowadził 1,8 razy więcej jabłek niż cały import tego produktu w ciągu ostatnich pięciu lat!

Oczywiście głównym powodem tak gwałtownego wzrostu importu są niskie zbiory jabłek w Uzbekistanie w 2021 r., spowodowane mrozami obserwowanymi na przełomie lutego i marca ubiegłego roku. W szczególności,  w wywiadzie dla EastFruit, dyrektor Fruit House Organics i specjalista od intensywnego ogrodnictwa Shukhrat Abrorov  powiedział, że na zbiory jabłek w wielu regionach znacząco wpłynęły  wiosenne przymrozki.

W celu zagwarantowania zaopatrzenia ludności w podstawowe rodzaje żywności i utrzymania stabilności cen na rynku krajowym, w październiku 2021 r. rząd Uzbekistanu zdecydował o zwolnieniu z ceł importowych szeregu owoców, których wykaz zawierał również jabłko. Przed podjęciem takiej decyzji przy imporcie tych owoców obowiązywała stawka celna w wysokości 10–20%, ale nie mniej niż 0,2 USD za kg. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym import owoców z tej listy, w tym jabłek, była decyzja rządu o zerowych cłach importowych. Dokument rządowy przewidywał zwolnienie z ceł tego wykazu produktów do 1 maja 2022 r.

 

Jeśli chodzi o geografię importu, to według Państwowego Komitetu Statystycznego Uzbekistanu w okresie styczeń-kwiecień 2022 r. największym dostawcą jabłek stał się Iran, a łączny udział czterech krajów – Iranu, Polski, Ukrainy i Mołdawii stanowi 92,4% całości importu. przywóz za ten okres:

Iran – 15,2 tys. ton (67,8% całkowitego importu);

Polska – 2,2 tys. ton (9,8%);

Ukraina – 1,8 tys. ton (8,0%);

Mołdawia – 1,5 tys. ton (6,7%);

Turcja – 733 tony (3,3%);

Chiny – 524 tony (2,3%);

Pozostałe kraje – 443 tony (2%).

Źródło:www.EastFruit

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny truskawek przemysłowych – 9 czerwca 2022r.

Mołdawia zaczyna sezon zbioru czereśni