w ,

Sady sokowe pomysłem na nadwyżkę jabłek

W związku z bardzo trudną sytuacją spowodowaną trwałą utratą rynku Rosji i Białorusi- czołowych naszych tradycyjnych miejsc sprzedaży jabłek, Związek Sadowników RP poszukuje rozwiązań dla zagospodarowania powstałej wskutek politycznych decyzji nadwyżki  jabłek w naszym kraju.

Z tego powodu w dniu 21.03.2022 roku w siedzibie Spółki Dӧhler w Kozietułach odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku Sadowników RP :

  1. Krzysztof Czarnecki
  2. Krzysztof Cybulak
  3. Maciej Cybulak
  4. Irena Kręcisz
  5. Aleksandra Kapusta

z przedstawicielami Spółki  Dӧhler  :

  1. Piotr Podoba
  2. Andrzej Szwaczyna

Jednym z pomysłów na rozwiązanie problemu powstałej nadwyżki w produkcji jabłek jest dostosowywanie gospodarstw sadowniczych  do wymogów rynkowych poprzez przekształcenie części istniejących sadów na sady przemysłowe (sokowe) , z których 100% zbioru będzie przeznaczane do przetwórstwa na sok. Plusem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest możliwość ograniczenia kosztów produkcji w danym sadzie.  Ochrona i nawożenie może zostać ograniczone do niezbędnego minimum. Cięcie jak również zbiór mógłby odbywać się mechanicznie. Może to oznaczać zmniejszenie kosztów produkcji.

Spółka Dӧhler proponuje możliwość podpisania umowy na dostarczanie jabłek dowolnych odmian z sadów przemysłowych (sokowych) gwarantując stałą cenę na okres minimum 3 lat (zapewniając waloryzację  ceny) co zapewni gospodarstwom stabilność i pewność dochodów poprzez łagodzenie ryzyka cenowego wynikającego ze zmienności koniunktury przy zachowaniu produkcji rolniczej metodami przyjaznymi dla środowiska – rolnictwo zrównoważone

Strony wspólnie doszły do porozumienia, że w obecnej sytuacji rynkowej należy oddzielić od siebie produkcję jabłek dla celów konsumpcyjnych od produkcji dla celów przemysłowych. Jest to wskazane, aby ustabilizować sytuację rynkową , w której przy potencjale produkcyjnym pomiędzy 4- 5,5 mln ton jabłek istnieje możliwości sprzedaży w postaci owoców deserowych w kraju i w eksporcie jedynie około 2 mln ton.

Wszelkie szczegóły współpracy będą ustalane z zainteresowanymi sadownikami na drodze indywidualnych negocjacji z DӦHLER Sp. z o.o.

Związek Sadowników RP proponuje swoim członkom wsparcie  w zakresie merytorycznej analizy treści umowy dotyczącej zakupu surowca- jabłek przemysłowych.

Zainteresowanych sadowników zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z działem zakupu surowca :

DӦHLER Sp. z o.o.

Kozietuły Nowe 66 J

05-640 Mogielnica

e-mail : [email protected]

Telefon: 048 3689815 , 665865100

źródło: polskiesadownictwo.pl

Zobacz również:

Zbiór jabłek w sadzie przemysłowym

KONIECZNIE ZOBACZ! Cięcie mechaniczne piłami Coup’eco sadu przemysłowego!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jacek Sasin: Powstanie silna spółka w segmencie rolno-spożywczym, z kapitałem Skarbu Państwa, jakiej dotąd nie było.

Witold Boguta: Tym, co nas ratuje, jest w miarę dobra cena na jabłka przemysłowe.