w ,

Początek 2022 roku, jak nigdy do tej pory, nie daje wielu wskazówek

Początek 2022 roku, jak nigdy do tej pory, nie daje wielu wskazówek, w jakim kierunku pójdą rynki rolne, a w związku z czym jak będą kształtowały się dochody rolników. Podstawowe pytanie na dzisiaj brzmi siać nawóz czy go nie siać. Ceny nawozów utrzymują się ciągle na wysokim poziomie.Trwają konsultacje w ramach Komisji Europejskiej, co do możliwości zastosowania dopłat dla rolników za zakup nawozów, analogicznie jak funkcjonują dopłaty do paliwa rolniczego. Dyskusje trwają a pogoda nie czeka. Prognozy długoterminowe wskazują na szybkie nadejście wiosny, co umożliwi rolnikom wczesne wjechanie na pola.

Warto zakup nawozów rozłożyć w czasie. Mamy już sygnały o spadających cenach gazu ziemnego, co szczególnie po sezonie grzewczym, może spowodować obniżenie kosztów produkcji i cen nawozów.

Podwyżki cen środków do produkcji, głównie nawozów, mogą odbić się na zmniejszeniu powierzchni upraw warzyw w 2022 i poskutkować kolejnymi wzrostami cen w 2 połowie 2022 roku.

Dla konsumentów obniżka VAT będzie najsilniej odczuwalna poprzez te kategorie owoców i warzyw, które z jednej strony cechują się względnie wysokim przeciętnym spożyciem, a z drugiej – wysoką ceną jednostkową.

W polskich warunkach można tu wymienić przede wszystkim pomidory i ogórki, niektóre owoce cytrusowe czy owoce jagodowe (choć konsumpcja tych ostatnich rośnie przede wszystkim sezonowo latem, ze zbiorów krajowych). Trzeba natomiast pamiętać, że ogólnie skala obniżki ze względu na niską stawkę podatku, jaką objęta jest żywność, będzie miała raczej ograniczony wpływ na dynamikę cen.

Zapraszamy do zapoznania się z cenami owoców i warzyw oferowanymi na rynkach/targowiskach (dla konsumentów) w styczniu 2022r., które są dostępne tutaj

Żródło: WIR

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy wycofywanie jabłek z rynku to dobry pomysł ?

Brak skutecznych rozwiązań  Rządu spowoduje upadek wielu gospodarstw rolnych