w ,

Czy wycofywanie jabłek z rynku to dobry pomysł ?

foto: istockphoto

Nie do końca zdajemy sobie jeszcze sprawę jakie straty spowoduje dla naszego sektora  utrata rynku białoruskiego.. W tej chwili najlepszym pomysłem za którym optujemy, będzie wprowadzenie mechanizmów podobnych, jak w przypadku zakazu wprowadzonego przez Federację Rosyjską w 2014 roku.. Wtedy wycofywanie owoców przez organizacje charytatywne na rzecz ludności ubogiej zakończyło się sukcesem, udało się zatrzymać spadek cen w całej Unii Europejskiej.

Zgłaszają się do nas sadownicy, którym zależy na wprowadzeniu wyżej wspomnianego  mechanizmu.  Według jednego z naszych rozmówców będzie to jedyna szansa, żeby w tym roku nie zbankrutować i mieć jakąkolwiek nadzieję na kontynuowanie produkcji w  kolejnym sezonie.

Producent udostępnił  nam swoją decyzję sprzed kilku lat dotyczącą wycofywania . Zgodnie  z nią- średnia cena jabłka z opakowaniem, sortowaniem i transportem wynosiła 1.75 zł (zależnie od kursu euro i czy transport odbywał się z chłodnią +-5 gr.)

Wspominając  przybliżone koszty jakie ponieśli sadownicy podczas przygotowania towaru:   -opakowanie skrzynka jedynka, paleta, ewentualnie stretch – około7 gr./kg, transport 10 gr./kg  – sortowanie 10gr./kg

,,Jabłka miały wtedy spełniać wymagania  drugiej klasy, dlatego do sortowania nie były potrzebne  specjalistyczne sortownice, w warunkach domowych jedna osoba mogła naszykować  około 2 tony towaru ..

 Gdybyśmy dzisiaj takie działanie chcieli przeprowadzić moim zdaniem koszty w podobnych warunkach domowego sortowania byłyby następujące:   – karton, paleta, itp. -35 gr./kg ; transport 15 gr./kg ; sortowanie 15 gr./kg   Miałem powyższe koszty bezpośrednie i za jabłko zostawało 1,4-1,5 zł. Dochodziła ewentualna usługa pośrednika w wyszukiwaniu organizacji -około 20gr/kg. ‘’ dodaje jeden z naszych rozmówców.    

Związek Sadowników RP będzie także  wnioskował  o wycofywanie poprzez utylizację oraz dystrybucję do ludności ubogiej poza UE.

Źródło: polskiesadownictwa.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Aż do czwartku z każdym dniem będzie robiło się coraz cieplej, niestety nie zabraknie też opadów i porywistego wiatru.

Początek 2022 roku, jak nigdy do tej pory, nie daje wielu wskazówek