Dokładnie tydzień temu w Polsce zagościły mrozy. Temperatury w wielu lokalizacjach sadowniczych wynosiły ponad -20 stopni Celsjusza. Sadownicy poinformowali nas, że w sadach jabłoniowych są widoczne pierwsze uszkodzenia na odmianach wrażliwych na mróz, kwaterach położonych nisko i młodych nasadzeniach.
Natomiast jak wygląda sytuacja w sadach pestkowych a dokładnie czereśniowych? Odpowiedzi na nasze pytania udzielił Pan Krzysztof Nowak znany agronom i specjalista od czereśni.
Panie Krzysztofie, o jakich najniższych temperaturach mówią producenci czereśni w Pańskim regionie ?
U nas w regionie mówi się, że było od – 17 do – 19 C. Natomiast nie możemy patrzeć na termometry za oknem i w sadzie na metrze od ziemi, ponieważ był to mróz adwekcyjny. Mróz adwekcyjny, czyli taki który schodzi z mas atmosferycznych ku dołowi (niższa temperatura była wyżej). Jeśli ktoś ma sad czereśniowy położony wysoko, tam należy szukać uszkodzeń i to na czubkach. Przed mrozem spadło sporo śniegu i ta osłona ze śniegu na pąkach czereśni dużo pomogła. Nie panikujmy aktualnie z pąkami, że coś już przemarzło. Pamiętajmy, że mamy bardzo dużo produktów biostymulacyjnych, które zastosowane na wiosnę pomogą.
Czy czereśnie były przygotowane na taki mróz ?
Każdy sądzić musi wdg. siebie: Kto ile podał nawozów, czy ŚOR, kiedy podany został azot. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że wszyscy sadownicy w Polsce zabezpieczyli swoje drzewa na zimę. Pamiętajmy, że mieliśmy w czereśniach atak drosophili i niektórzy machnęli na to ręką i nie prowadzili dalej już zabiegów. Napewno w naszym ogrodzie czereśniowym ruszymy środki regeneracyjne wczesną wiosną, jak tylko ruszy wegetacja.
Jaka jest wytrzymałość czereśni na mróz ? Czy są odmiany bardziej wrażliwe na takie warunki pogodowe ?
Przyjęło się w Polsce, że mamy skale mrozoodporną czereśni od 1 do 3, gdzie 1- bardzo mocno odporna, a 3 – słabo odporna. Tylko pamiętajmy też, że tutaj jest żależność na jakim stanowisku sadzimy czereśnie. Odmiana Kordia jest w skali 2, ale jeśli posadzimy ją nisko będzie miała zupełnie inną odporność na mróz, niż posadzona wysoko. Dlatego mówi się, że mimo skali do czereśni musi być odpowiednie stanowisko.
Jaka jest Pana ocena skali uszkodzeń w czereśniach?
W moim ogrodzie czereśniowym nie ma wielu uszkodzeń po mrozach. Uszkodzenia jeśli są to znikome, ten mróz był za krótko w naszym regionie i dodatkowo przyszło szybko ciepło. Weźmy pod uwagę, że zdrowych pąków kwiatowym musi zostać około 30%.
Pan Krzysztof apeluje do sadowników, którzy chcą sprawdzić swoje pąki w czereśni:
NIE BIERZCIE PĄKÓW CZEREŚNI DO DOMU! Każde wyrwanie pąka, to rana która u podstawy przebarwia się na żółto! Zanim dojdą sadownicy do domu i przetną ją w połowie, to każdy pąk pokaże, że u podstawy się przebarwi i tam coś się tam dzieje. Pąki sprawdzamy na drzewie, przecinając w 3/4 części pąka i sprawdzamy, czy jest zmarznięty czy nie! Tak samo sprawdzamy w 1/2 wzdłuż nacinając podstawę pąka. Proszę nie brać pąków do domu…
🚨🚨🚨Docierają do nas bardzo niepokojące informacje z sadów czereśniowych❗️❗️❗️
Na zdjęciu 📸 odmiany czereśni 🍒: Wanda,…Opublikowany przez Kobieta w Sadzie Niedziela, 24 stycznia 2021