w ,

Jak zbudować własną farmę fotowoltaiczną? Alternatywa dla nieużytków rolnych?

Budowa farmy fotowoltaicznej może przynieść duże korzyści, dlatego coraz więcej firm zastanawia się nad sfinansowaniem takiej inwestycji, a osoby posiadające nieużywany grunt rozważają, czy ich teren nadaje się pod taką budowę. Przed rozpoczęciem procedury dzierżawy gruntu pod farmę PV lub budowę własnej farmy dobrze jest sprawdzić, jakie są wymagania i procedury takiego przedsięwzięcia.

Powstawanie farmy fotowoltaicznej to spełnienie wielu wymogów, dostarczenie dużej ilości dokumentacji i zdobycie wielu pozwoleń, co w rzeczywistości jest procesem bardzo czasochłonnym, ale w dłuższej perspektywie opłacalnym finansowo.

Działka pod farmę fotowoltaiczną

Farma fotowoltaiczna, jak każda inwestycja budowlana, wymaga odpowiedniego gruntu. Najważniejsze są tutaj powierzchnia i wymiary działki, na której ma powstać mini elektrownia. Panele fotowoltaiczne wymagają odpowiedniego ułożenia, dlatego farma PV, która ma produkować ok. 1 MW potrzebuje działki o powierzchni 2 ha i szerokości minimum 50 m. 

Drugą ważną rzeczą wymagającą sprawdzenia jest klasa i pochodzenie gruntu oraz układ działki. Według przepisów farma fotowoltaiczna powinna powstać na terenie o IV lub niższej klasie gruntu albo na nieużytku rolnym, który jest zorientowany na południe lub płaski. Dodatkowo teren nie powinien być przysłonięty przez budynki lub drzewa.

W zależności od dewelopera lub firmy, która ma zainwestować w budowę farmy, pojawiają się wytyczne dotyczące odległości działki od linii elektroenergetycznej, która zwykle nie powinna być większa niż 200 m, a dojazd do gruntu najlepiej gdy będzie utwardzoną drogą.

Proces budowy fotowoltaicznej

Działka, która spełnia wszystkie powyższe wymogi, pozwala na powstanie na niej farmy fotowoltaicznej. Kolejnym etapem jest załatwienie wszelkich formalności, dokumentacji i otrzymanie zezwoleń. To jest zdecydowanie najbardziej wymagający i najdłuższy proces, który może trwać nawet do dwóch lat.

  1. Budowa farmy fotowoltaicznej wymaga uzyskania Decyzji Środowiskowej, która jest wydawana przez Urząd Miasta lub Urząd Gminy dla przedsięwzięć mogących znacząco oraz potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Określa ona, jak wykonać inwestycję, aby jak najmniej pogorszyć stan środowiska.
  2. Kolejnym krokiem jest uzyskanie warunków zabudowy, które określają wymagania dla pojedynczej inwestycji. Jeśli dla danego obszaru ustalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uzyskanie warunków zabudowy nie jest konieczne.
  3. Farma fotowoltaiczna ma za zadanie wytwarzanie energii elektrycznej, która będzie docierać do odbiorcy końcowego przez sieć dystrybucyjną, dlatego należy otrzymać warunki przyłączeniowe do sieci energetycznej, które wydaje Operator Sieci Dystrybucyjnej.
  4. Zamontowanie farmy PV wymaga pozwolenia na budowę wydawanego przez Urząd Wojewódzki.
  5. Aby legalnie wytwarzać energię elektryczną z farmy fotowoltaicznej należy posiadać koncesję. Jednak zanim pierwszym etapem jest otrzymanie promesy koncesji przyjmowanej przez terenowy oddział Urzędu Regulacji Energetyki.
  6. Po uzyskaniu wszystkich wcześniejszych zezwoleń i dokumentów, można rozpocząć sporządzenie projektu wykonawczego i rozpocząć stawianie farmy.
  7. Kiedy budowa farmy się zakończy należy zgłosić gotowość do przyłączenia farmy do sieci do Operatora Sieci Dystrybucyjnej, a następnie zawrzeć umowę przyłączenia.
  8. Wykonanie powykonawczej mapy geodezyjnej następuje po zakończeniu budowy, a po jej wykonaniu należy się zwrócić do Urzędu Regulacji Energetyki, aby otrzymać koncesję.

źródło: swiatoze.pl

foto: https://columbusenergy.pl/blog/dzialka-pod-farme-fotowoltaiczna/

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pracownicy sezonowi na 12 miesięcy a nie 9?

Polskie jabłka tańsze od ukraińskich?