w ,

Polskie jabłka tańsze od ukraińskich?

W ostatnich dziesięciu dniach października br. Uczestnicy na rynku jabłek stwierdzili, że dominująca od dwóch miesięcy tendencja obniżania cen prawie wszędzie zmieniła się na odwrotną. Wzrost cen jabłek głównych odmian w minionym tygodniu odnotowano zarówno w zachodniej, jak i wschodniej części rejonu monitoringu projektu EastFruit.

W Uzbekistanie po wzroście cen jabłek, który notowany jest od początku tego miesiąca, ceny wyraźnie spadły i fakt ten odnotowano w segmentach większości głównych odmian jabłek. Zdaniem specjalistów projektu ceny głównych odmian jabłek w Uzbekistanie zbliżyły się już do poziomu cen na rynku rosyjskim, a popyt na krajowym rynku nabywców zaczął wyraźnie spadać.

Zdaniem ekspertów rynkowych cena odmiany Idared spadła w ciągu ostatniego tygodnia w Uzbekistanie o prawie 25%, a jednocześnie, choć w mniejszym stopniu, cena odmiany jabłka Granny Smith w ostatnim tygodniu oprócz Uzbekistanu spadła nieznacznie i na rynku Federacji Rosyjskiej.

Najdroższym jabłkiem na koniec okresu sprawozdawczego na rynku krajów regionu monitorującego projektu EastFruit, a także tydzień wcześniej, pozostała odmiana Fuji. W Rosji to jabłko trafiło do sprzedaży luzem, średnio nie mniej niż za 0,90 dolara.

Ceny jabłek w Mołdawii mogą pozostać na wyższych poziomach i tylko Polska i Ukraina walczą o główne miejsce outsidera  rankingu cen – czytamy na portalu east-fruit.com

źródło: EastFruit

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak zbudować własną farmę fotowoltaiczną? Alternatywa dla nieużytków rolnych?

Nawet 250 tys. zł na założenie biznesu na wsi