w

30 mołdawskich producentów owoców i winogron planuje uzyskać certyfikat GLOBALG.A.P.

W 2020 r. Ponad 30 mołdawskich producentów owoców i winogron planuje uzyskać certyfikaty GLOBALG.A.P. i GRASP
Mołdawia zamierza certyfikować około 550 hektarów sadów śliwkowych i 250 hektarów sadów jabłkowych, a także ponad 120 hektarów winnic odmian stołowych

3 marca w Kiszyniowie rozpocznie się czterodniowe seminarium szkoleniowe dla kierowników rolnictwa, którzy zamierzają w tym roku przeprowadzić procedurę certyfikacji w zakresie norm bezpieczeństwa i jakości GLOBALG.A.P. i GRASP. Ponad trzy tuziny gospodarstw sadowniczych, które przetwarzają prawie tysiąc hektarów sadów i winnic, zapisały się na seminarium zorganizowane i finansowane przez Mołdawski Projekt Efektywnego Rolnictwa AWP / USAID.

Według wstępnych szacunków AWP / USAID w tym roku mołdawscy producenci rolni zamierzają certyfikować zgodnie ze standardami GLOBALG.A.P. i GRASP około 550 hektarów sadów śliwkowych i 250 hektarów sadów jabłkowych, a także ponad 120 hektarów winnic stołowych.

W ubiegłym roku sytuacja była inna, w strukturze certyfikowanych plantacji dominowały sady jabłkowe. Według ekspertów projektu i dwóch organizacji certyfikujących (według tych standardów) zmiany można wytłumaczyć faktem, że w ciągu ostatnich trzech lat eksport mołdawskich winogron stołowych i śliwek do Unii Europejskiej znacznie wzrósł. W 2020 r. Kwoty bezcłowe na dostawy tych produktów z Mołdawii na rynek europejski zostały zwiększone odpowiednio do 15 tys. Ton i 20 tys. Ton.

Obecnie mołdawscy producenci rolni posiadają 36 ważnych certyfikatów GLOBAL G.A.P. i GRASP. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich 23. Certyfikaty wymienionych norm są corocznie potwierdzane.

źródło: east-fruit.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 obowiązków dotyczących Środków Ochrony Roślin – PIORiN

Ceny jabłek deserowych na początku marca: Idared 1,50zł a Ligol 1,80zł