Antropogeniczne zmiany klimatu niosą tragiczne skutki nie tylko dla fauny i ekosystemów. Oznaczają one drastyczne pogorszenie jakości wód powierzchniowych. 80 tysięcy naukowców ze 111 towarzystw naukowych apeluje o jak najszybsze i aktywne działanie na rzecz stanu wód. Już niedługo może być bowiem za późno.
Tragiczne globalne konsekwencje
Dokument podpisany przez badaczy nosi nazwę Stanowisko Światowych Towarzystw Naukowych Badających Ekosystemy Wodne w Sprawie Potrzeby Podjęcia Pilnych Działań Przeciwko Antropogenicznym Zmianom Klimatu. Podpisała go również Polska, a jej przedstawicielami zostało Polskie Towarzystwo Limnologiczne (PTLim) i Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne.
W oświadczeniu znajdziemy dogłębną analizę procesu szybkiej degradacji wód powierzchniowych, która postępuje w zastraszającym tempie. Niszczeniu środowisk wodnych trzeba zapobiec, bo jak mówią specjaliści, należy uniknąć „tragicznych globalnych konsekwencji”.
Najgorsza sytuacja w dziejach
W odezwie dobitnie podkreślono, że jeszcze nigdy zasoby wodne nie były tak zagrożone. Świadczy o tym choćby drastyczny spadek populacji organizmów słodkowodnych, która skurczyła się o 83% od 1970 roku. Bezpośrednio odbije się to na naszym życiu i zdrowiu. Jakość wody pitnej drastycznie spada, co będzie przyczyną wielu chorób i kryzysów.
Źródło: Nauka w Polsce / swiatoze.pl