w

400 kilogramów nielegalnych środków ochrony roślin. Produkty bardzo dobrze znane sadownikom!

    Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej KAS udaremnili przemyt ponad 400 kg/litrów nielegalnych środków ochrony roślin. Zatrzymanie miało miejsce w Tylawie, podczas kontroli samochodu ciężarowego, który jechał z Rumunii do Polski. Rynkowa wartość zabezpieczonego towaru szacowana jest na blisko 114 tys. złotych.

    Zgodnie z dokumentami przedstawionymi przez kierowcę, w samochodzie miały znajdować się kable elektryczne i części samochodowe. Jednak w trakcie kontroli, funkcjonariusze ujawnili ukryte 320 kg i 96 litrów środków ochrony roślin, na które kierowca nie posiadał żadnych dokumentów. Ponadto, jak ustalili funkcjonariusze, przewoźnik nie dokonał zgłoszenia wymaganego przy wprowadzaniu takich środków na terytorium Polski.

    Sprawa jest w toku, a funkcjonariusze prowadzą dalsze czynności w celu ustalenia wszystkich okoliczności przemytu.

    Kampania „Kupując podróbki, tracisz wiele razy”

    Zatrzymanie to wpisuje się w działania Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) mające na celu zwalczanie nielegalnego obrotu środkami ochrony roślin. W 2024 roku, dzięki współpracy KAS z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), wykryto już 128 przypadków nieprawidłowości związanych z nielegalnym przywozem lub brakiem dokumentacji. Udaremniono wprowadzenie na rynek 744 kg/L środków ochrony roślin pochodzących z przemytu oraz ujawniono ponad 16 ton środków, które nie zostały zgłoszone do WIORIN.

    Akcja ta jest częścią siódmej odsłony kampanii przeciwko nielegalnym środkom ochrony roślin pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy”. Kampania ma na celu uświadomienie rolnikom i dystrybutorom zagrożeń związanych z nabywaniem i stosowaniem podrobionych środków ochrony roślin.

    Skala problemu

    Produkcja i dystrybucja nielegalnych środków ochrony roślin to działalność międzynarodowych grup przestępczych. Produkcja odbywa się bez przestrzegania standardów jakości i badań, a skład takich preparatów jest często nieznany. Podrabiane są najczęściej popularne produkty, a nielegalne środki mogą zawierać substancje niedopuszczone do stosowania w Unii Europejskiej.

    W ubiegłym roku, funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu wykryli 19 przypadków nielegalnego przewozu środków ochrony roślin i zabezpieczyli łącznie ponad 180 kg/litrów takich produktów.

    źródło: https://www.podkarpackie.kas.gov.pl/
    UDOSTĘPNIJ

    Rejestracja środków ochrony roślin – automatyzacja wydawania pozwoleń

    Znaczenie wapnia w odżywianiu sadów owocowych