w ,

Znamy ceny truskawki w skupach!

Ruszyły niektóre skupy truskawek do przetwórstwa. Większość zakładów skupujących truskawki do mrożenia i przetwórstwa ruszą zapewne pod koniec pierwszego tygodnia czerwca. Interesującym zagadnieniem dla producentów truskawki jest cena.

Producenci truskawek wstępnie informują na grupach facebook i forach społecznościowych, iż stawki w zależności od zakładu wynoszą od 2,00 do 2,50 zł/kg truskawki z szypułką. Producenci poinformowali również o wstępnej cenie za truskawki na mrożenie 3,00 do 3,50 zł/kg.

Pierwsze ceny na skupach są stanowczo za niskie – dyskutują producenci na forach. Koszty rosną, pracowników brak, susza i ostatnie przymrozki to obecne problemy na plantacjach truskawek.

Producent na jednej z grup tematycznych facebook reaguje na propozycję cenową:„To ile zapłacić rwaczowi, połowę?”.

Inny producent truskawek odpowiada „Można zapłacić pół na pół lub pług…”

Producenci truskawek są oburzeni propozycją ceną.

Pan Artur pisze: „Zawsze co roku przed pierwszym zbiorem (…) prezesi zakładów, robią sobie popijawę i ustalają cenę. Truskawek nie ma i nie będzie. Innych owoców też nie za wiele. Cena jest niska bo wiedzą że potem pod koniec zbiorów będzie walka cenowa o każdy kilogram (…) Prezesi już podpisali umowy i muszą się wywiązać, bo będą kary. Jeśli więc będziemy zgrani i za grosze nie będziemy oddawać surowca to oni będą musieli zapłacić godziwą cenę bo skąd wezmą surowiec. Ludzie to wasz towar, wasza praca, musicie za to dostać godziwą zapłatę.”

Plantatorzy truskawek zapraszają Warszawiaków na “samozbiory”

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile jabłek jest w komorach? – WAPA

Polskim rolnikom należy się szacunek i wdzięczność