w

Ziemia rolna znów podrożała. Znamy ceny gruntów w 2023. Gdzie w Polsce jest najtaniej, gdzie najdrożej?

Hektar ziemi w ciągu pół roku podrożał średnio w Polsce o prawie 1,5 tys. złotych. Grunty dobrych klas o ponad 4,1 tys. ARiMR podała nowe informacje o średnich cenach gruntów ornych. Dane Agencji na podstawie wiedzy GUS wykorzystują banki w procesie udzielania kredytów. Sprawdź, ile trzeba dziś zapłacić za hektar ziemi rolnej – podaje portal strefabiznesu.pl

62 852 zł, tyle wynosi średnia cena gruntu ornego w Polsce od 16 października 2023. Jak wspomnieliśmy, są to oficjalne kwoty na potrzeby banków, które udzielają rolnikom kredytów z linii na: inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym (linia RR), zakup użytków rolnych (linia Z), kredyty z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (linia MRcsk).

Oceniając plany inwestycji, bank bierze pod uwagę ceny z uwzględnieniem jakości gruntów. Obowiązuje podział na:

  • grunty dobre – grunty klas I, II, III a, a także łąki oraz pastwiska klasy I i II
  • grunty średnie – grunty klas III b, IV oraz łąki oraz pastwiska klasy III i IV
  • grunty słabe – grunty klas V, VI oraz łąki oraz pastwiska klasy V i VI

Ceny ziemi rolnej od października 2023, nowe dane GUS

Najdroższa i szybko drożejąca ziemia jest w województwie wielkopolskim. Wzrost miedzy IV kwartałem 2022 a II kwartałem 2023 wynosi 5,3 tys. zł za hektar (w ujęciu bez podziału na klasy gruntów). Średnia cena w Wielkopolsce to już 85,6 tys. zł, a w przypadku gruntów dobrych klas (I, II, IIIa) prawie 106 tys. zł.

Kolejne na liście pod względem najwyższych cen jest Kujawsko-Pomorskie ze średnią kwotą 69 141 zł/ha. Za klasy dobre płaci się przeciętnie blisko 81 tys. zł, za klasy średnie (IIIb, IV) blisko 69 tys. zł, a słabe (V, VI) 52,3 tys. zł. Wśród klas dobrych drugą pozycję zajmuje województwo opolskie z ceną 84 565 zł/ha.

Natomiast najniższe średnie GUS odnotował w województwie zachodniopomorskim (34,7 tys. zł/ha) i lubuskim (35,2 tys. zł/ha)

Średnie ceny dla wszystkich klas gruntów na podstawie cen zakupu/sprzedaży gruntów w II kwartale 2023 roku:

źródło: strefabiznesu.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Premie dla młodych rolników – coraz mniej czasu na wnioski

Ceny jabłek przemysłowych w górę – 12 października