Zbiory! Czy przechowywać jabłka? Jak zapewnić jakość przechowalniczą?

Zbiory jabłek w polskich sadach rozpoczęte. Produkcja prognozowana na rok 2019 jest na niskim poziomie. Wiele wskazuje na to, że ze względu na niedostatek jabłek, ceny tych owoców będą na zadowalającym dla sadowników poziomie. Szczególnie w sezonie warto prawidłowo zaplanować zbiory i przechowywanie owoców, dzięki czemu owoce dłużej zachowają optymalne parametry jakościowe. Podczas zbiorów spotkaliśmy się z sadownikami aby porozmawiać o tym jak zachować parametry jakościowe jabłek podczas przechowywania.

Oczekiwania jakościowe sieci handlowych oraz konsumentów są coraz wyższe. Krajowi odbiorcy owoców oczekują produktu odpowiedniego kalibru, wybarwienia, jędrności, pozbawionego objawów chorób oraz innych uszkodzeń. Taki produkt powinien być dostępny do sprzedaży przez praktycznie cały rok z zachowaniem optymalnych parametrów jakościowych. Dodatkowo istotne dla nich jest aby jak najdłużej zachowywał swoją jakość podczas transportu oraz na półkach sklepowych. W przypadku owoców przeznaczonych na eksport utrzymanie najwyższej jakości jest również koniecznością. Wpływa na to długotrwały transport oraz wysokie wymagania jakościowe konsumentów na rynku docelowym.

Jak działa FruitSmart?

FruitSmart to środek z grupy regulatorów wzrostu przeznaczony do stosowania na jabłka składowane w komorach przechowalniczych w celu utrzymania ich najwyższej jakości. Preparat hamuje wytwarzanie etylenu oraz procesów zachodzących w owocach pod wpływem etylenu produkowanego przez owoc, jak i pobranego przez owoc z otoczenia. Substancja aktywna 1-MCP zawarta w FruitSmart blokuje receptory etylenu znajdujące się na owocach, dzięki czemu hamowane są procesy dojrzewania zachodzące w jabłkach.

Co wyróżnia produkt FruitSmart?

FruitSmart jest pierwszym preparatem zawierającym 1-MCP w 100% wyprodukowanym w Polsce. Sadownik ma gwarancję najwyższej jakości produktu oraz deklarowanej zawartości substancji aktywnej – 3,3%. Potwierdza to kontrola jakości każdej produkowanej partii preparatu. FruitSmart jest w 100% legalny, nie posiada zanieczyszczeń oraz nie ma po nim żadnych pozostałości w owocach. Produkt wyróżnia się prostą samodzielną aplikacją nie wymagającą specjalistycznego sprzętu i przeszkolenia. Dodatkowo jest łatwo dostępny w przystępnej cenie, można go kupić u dystrybutorów i w dobrych sklepach ogrodniczych. Wszystkie te cechy produktu dają sadownikowi gwarancję skuteczności zabiegu.

Korzyści ze stosowania FruitSmart

Stosowanie produktu FruitSmart niesie za sobą szereg korzyści oraz przynosi sadownikowi oszczędności. Przede wszystkim preparat wydłuża okres przechowywania owoców przy utrzymaniu ich wysokiej jakości. W tym przypadku podstawowym parametrem potwierdzającym skuteczność aplikacji jest jędrność jabłek. Ponadto ogranicza straty w masie owoców wynikające z transpiracji podczas przechowywania. Jabłka poddane działaniu FruitSmart są mniej podatne na choroby przechowalnicze. Nie oznacza to jednak całkowitego pozbycia się problemu ale ich opóźnienie w czasie. Wpływa to jednak na ograniczenie strat spowodowanych przez te choroby. Preparat pozwala na utrzymanie wysokiej jakości owoców podczas transportu oraz na półkach sklepowych. Dzięki czemu sadownik ma gwarancję zadowolenia odbiorców swojej produkcji. Dodatkową korzyścią wynikającą z stosowania 1-MCP na przechowywane owoce jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej podczas pracy urządzeń chłodniczych m.in. wentylatorów oraz agregatów chłodniczych. Wszystkie te korzyści są potwierdzone przez klientów którzy stosowali produkt FruitSmart w poprzednich sezonach. 

Warto zwrócić uwagę na oszczędność kosztów oraz ograniczenie strat w owocach podczas przechowywania. Dzięki czemu koszt aplikacji może w całości zwrócić się sadownikowi po sprzedaży owoców. Podsumowując FruitSmart daje gwarancję zadowolenia odbiorców naszych jabłek oraz realne oszczędności dla sadownika.

Możliwości stosowania FruitSmart

FruitSmart możemy stosować w każdego typu obiektach przechowalniczych:

 • Chłodnia zwykła
 • Kontrolowana atmosfera KA
 • Ultra low oxygen ULO
 • Dynamicznie kontrolowana atmosfera DKA

Warunkiem jest szczelność komory na czas aplikacji!

Potwierdzona skuteczność działania FruitSmart

Skuteczność działania preparatu potwierdzają zadowoleni klienci. FruitSmart jest dostępny na polskim rynku od 2015 roku a jego sprzedaż regularnie rośnie. Produkt był stosowany zarówno w grupach producenckich jak i u indywidualnych sadowników. Doświadczenia wdrożeniowe wykonane przez trzy sezony stosowania produktu jednoznacznie potwierdzają jego skuteczność i zasadność stosowania.

UDOSTĘPNIJ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.