w

Zbiory borówek rozpoczną się lada dzień 

Już niebawem rozpoczną się zbiory borówek. Plantatorzy zrzeszeni w szeregach Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówek oczekują plonów wysokiej jakości na optymalnym, nieco niższym niż w ubiegłym sezonie, poziomie. Pierwsze dostawy owoców najwyższej jakości już z kilka dni. 

Na przedsezonowym spotkaniu plantatorów zrzeszonych w szeregach SPPB zdania były podzielone. Część członków zgłosiła, że plony będą na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, pozostali już wówczas byli zdania, że zbiorą mniejszy tonaż. Nieliczni wskazali na zwyżkę. Jednakże wówczas jednogłośnie uznaliśmy, że z oceną kwitnienia, zawiązania i prognozowanych zbiorów należy jeszcze poczekać. 

Również obecnie sytuacja na plantacjach jest zróżnicowana, ponieważ mówimy o czasem odmiennym mikroklimacie i różnym oddziaływaniu warunków pogodowych. Niemniej dziś, po wnikliwej analizie danych i spostrzeżeń przekazanych przez członków, Stowarzyszenie Polskich Plantatorów Borówki ocenia, że zbiory będą na nieco niższym poziomie niż w ubiegłym roku. Jednak, pomimo szeregu niesprzyjających warunków pogodowych członkowie Stowarzyszenia oczekują, że jakość dostarczonych przez nich borówek będzie wysoka. 

– Ten sezon przysporzył plantatorom wiele pracy. Rzeczywiście, producenci borówek zrzeszeni w naszej organizacji dostarczą na rynek owoce najwyższej jakości, jednak droga ku temu była wyjątkowo trudna. Wielu z nas kilkukrotnie chroniło plantacje przed skutkami spadków temperatury, co wiązało się nie tylko z dużymi nakładami pracy, ale również kosztami. Nadal borykamy się również z suszą – wyjaśnia Bartłomiej Milczarek, prezes SPPB. 

– Oczekujemy zbiorów pierwszych odmian z pozytywnym nastawieniem i liczymy, że uwarunkowania rynkowe wynagrodzą plantatorom walkę o wysoką jakość. Jako Stowarzyszenie staramy się dostarczyć naszym członkom zaplecza w postaci wsparcia merytorycznego (dotyczącego agrotechniki i ekonomii), a także forum do dyskusji, jednak prawdziwa walka o plon odbywa się na plantacjach i powinna być odpowiednio wynagradzana – dodaje. 

Stowarzyszenie Polskich Plantatorów Borówki

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena truskawki na skupie – 30 czerwca 2023r.

Cena porzeczki i agrestu na rynku hurtowym – 30 czerwca 2023r.