w

Zarzuty korupcyjne dla byłego dyrektora ARiMR

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymały sześć osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne. Jest wśród nich były dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie. Miał on za łapówki między innymi pomagać w kupnie nieruchomości rolnych.

Jak przekazał Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, ABW i CBA wspólnie zatrzymały sześć osób, w tym byłego dyrektora zachodniopomorskiego oddziału ARiMR w Szczecinie, biznesmena oraz dwóch rolników z województwa zachodniopomorskiego. Podczas przeszukań w miejscach zamieszkania zatrzymanych zabezpieczono nośniki danych oraz dokumentację księgową.

Areszt dla byłego dyrektora

Były dyrektor zachodniopomorskiego oddziału ARiMR w związku z pełnieniem funkcji miał między innymi przyjąć korzyść osobistą w zamian za kierowanie do dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR w Warszawie wniosków producentów rolnych o płatności z pominięciem zasad równego traktowania, obiektywizmu i bezstronności.

Miał także powoływać się na wpływy w jednym z oddziałów Agencji Nieruchomości Rolnych i pośrednictwo w korzystnym załatwieniu przetargu na zakup nieruchomości rolnej. W sumie usłyszał siedem zarzutów, w tym płatnej protekcji, przyjmowania korzyści, fałszowania dokumentów i nadużycia uprawnień.

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt.

Zarzuty płatnej protekcji i udzielenia korzyści majątkowej

Zatrzymanemu biznesmenowi postawiono zarzut płatnej protekcji, a rolnikom zarzut udzielenia korzyści majątkowej. Wobec mężczyzn zastosowano poręczenie majątkowe, zakaz kontaktu z określonymi osobami, dozór policji, oraz zakaz opuszczania kraju. Pozostaną na wolności.

Żaryn dodał, że na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie sprawą zajmują się funkcjonariusze Wydziału Zamiejscowego w Szczecinie Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Źródło: TVN24.PL

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Były prezes „Owocu Sandomierskiego” zatrzymany

GUS: zbiory owoców z drzew w sadach w 2021 r. wyniosły ponad 4,4 mln t.