w ,

Zamiast jabłoni posadzić gruszkę?

Wielu sadowników typowo zajmujących się uprawą jabłoni wprowadza do swoich nasadzeń gruszę. Czy to dobra alternatywa dla jabłoni?

Sadownicy często decydują się na uprawę gruszy ze względu na cenę. Dla przykładu cena gruszki jest na dość stabilnym i wyższym poziomie od kilku lat w przeciwieństwie do cen jabłek. Jeden kilogram gruszek potrafi być nawet 30% droższy od jednego kilograma jabłek.

W tym sezonie cena gruszek jest bardzo zbliżona do ceny jabłek, ale w większości sezonów cena gruszki jest wyższa – informuje nas Pan Wojciech Kot z Uleńca.

Kilogram gruszki droższy od kilograma jabłka to fakt, ale tonaż z jednego hektara dużo mniejszy. W Polskich warunkach 70 ton gruszki z hektara jest bardzo ciężko uzyskać, w jabłoni jest to stanowczo łatwiejsze. Dobry sadownik uprawiający gruszkę może w Polsce uzyskać około 50 ton z hektara owoców.

Ważnym aspektem w uprawie gruszy jest jej ochrona!

W uprawie gruszy nie mamy parcha i mączniaka, ale mamy również groźne choroby i szkodniki takie jak zaraza ogniowa, pseudomonas  oraz miodowka. Zabiegów w uprawie gruszy jest znacznie więcej niż w jabłoni, a więc koszty wyprodukowania jednego kilograma owoców są wyższe niż w jabłoni informuje nasz portal Pan Wojciech Kot.

W sadach gruszowych, gdzie pojawiła się zaraza ogniowa, należało po za standardowym programem ochrony roślin wykonać dodatkowe 6 zabiegów, drogimi produktami. Podobnie jest z zabiegami na miodówkę, dobre i skuteczne produkty są sporo droższe w porównaniu z produktami dostępnymi na szkodniki w uprawie jabłoni.

Koszt drzewka gruszy to około 5 euro, czyli cena bardzo dobrego drzewka jabłoni z szkółki w Polsce.

Jeśli ktoś, planuje nasadzić mały areał gruszek od 500 do 1000 drzewek, to mogę powiedzieć, że są to pieniądze wyrzucone w błoto. Wiem z doświadczenia, że sadownicy nie pilnują sumiennie małych areałów sadów gruszowych. Ci, co sadzą większe powierzchnie, faktycznie tego pilnują. Jeśli miałbym zobrazować producentów gruszek w Polsce, to powiem Państwu, że 1/3 wyrywa gruszkę bo nie radzi sobie z jej ochroną, 1/3 prowadzi jak umie, i ostatnia 1/3 produkuje wysokiej klasy gruszkę deserową. Rynek poszukuje owoców gruszek w rozmiarze 6+, bez ordzawień i na takiej produkcji należy się skupić. Opłacalność produkcji gruszki zaczyna się w kwotach 2,50 zł/kg za wagę w skrzyni – informuje nasz portal Pan Wojciech Kot.

Jeśli ktoś za gruszkę chce brać 2 złote to lepiej niech produkuje jabłka za złotówkę – podsumowuje Pan Wojciech Kot.

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Niestety są sadownicy równi i równiejsi. Losem sadowników rządzi pogoda!

Odmiana dedykowana dla sadów ekologicznych i sokowych. Robert Sas i Ryszard Nowakowski cz.III