w

Zakaz sprzedaży owoców w plastikowych pojemnikach?!

foto: istockphoto.com

W Polsce zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży warzyw i owoców w plastikowych pojemnikach? Grupa posłów złożyła w tej sprawie interpelację do ministra klimatu i środowiska. Takie przepisy niebawem będą obowiązywać między innymi w Hiszpanii czy Francji. O szczegółach przeczytasz w materiale poniżej.

We wrześniu grupa posłów złożyła interpelację do ministra klimatu i środowiska w sprawie zakazu sprzedaży warzyw i owoców w plastikowych pojemnikach. Politycy pytają, czy ministerstwo prowadzi już prace nad regulacjami prawnymi prowadzącymi do ograniczenia użycia plastiku w handlu. Jako przykład godny naśladowania podają Hiszpanię oraz Francję.

Według hiszpańskich mediów sprzedaż owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach zostanie w Hiszpanii zakazana. Zakaz będzie obowiązywał w przedsiębiorstwach detalicznych (zarówno w sklepach osiedlowych, jak i supermarketach) od 2023 r. Jest to jeden ze środków przewidzianych w dekrecie królewskim w sprawie opakowań i odpadów, który rząd hiszpański obecnie finalizuje. Zakaz pakowania w przypadku owoców i warzyw będzie dotyczył partii o wadze poniżej półtora kilograma. Jest to zakaz podobny do tego zawartego we francuskiej ustawie antyodpadowej, która wejdzie w życie w tym kraju w 2022 roku. Jak można przeczytać w tamtejszych mediach, oba te kraje dążą do „najskuteczniejszej walki z nadużywaniem opakowań”, ostrzegając jednocześnie, że „zanieczyszczenie plastikiem już przekroczyło wszelkie granice” – czytamy w interpelacji.

W interpelacji pojawia się również pytanie o to, czy ministerstwo dostrzega problem nadużywania plastiku w codziennym życiu Polaków, a także wywołane przez to negatywne skutki dla zdrowia obywateli, oraz jakie działania w tej kwestii zostały dotychczas podjęte. Na odpowiedź nadal czekamy.

źródło: Radio ESKA

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ceny jabłek deserowych

Mołdawia: Dziesięć lat temu miał 7 hektarów sadów jabłoniowych, a teraz – 65