w ,

Zabiegi przed sadzeniem truskawki

Sierpień to odpowiedni termin do założenia plantacji truskawki. Odpowiednie przygotowanie gleby przed sadzeniem roślin zapewni dobre przyjęcie się roślin, odpowiedni rozwój mocnego systemu korzeniowego i dobre plonowanie w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Bardzo ważne jest odchwaszczanie i uprawa gleby przed sadzeniem truskawek, ponieważ po posadzeniu młodych roślin stosowanie herbicydów jest ograniczone lub niezalecane.

Bardzo ważny jest odpowiedni przedplon. Ze względów fitosanitarnych oraz w celu wzbogacenia gleby w substancję organiczną korzystne jest wysianie gorczycy, gryki lub owsa na przyoranie. Można również zastosować preparaty humusowe lub nawozy organiczno-mineralne bogate w kwasy humusowe, aminokwasy, betainy i witaminy. Poprawiają one właściwości i życie mikrobiologiczne gleby oraz pozytywnie wpływają na wzrost roślin i rozwój systemu korzeniowego.

Ważne jest, aby gleba miała odpowiednią strukturę, dlatego tak istotne są uprawki mechaniczne. Obecnie ograniczeniem może być susza lub zbyt mokra gleba po intensywnych opadach deszczu, która uniemożliwia wykonanie niektórych zabiegów agrotechnicznych.

Musimy też zadbać o uzupełnienie składników pokarmowych. Zaleca się wykonać analizę gleby i w oparciu o wyniki analizy zastosować wapnowanie i nawożenie. Optymalne pH gleby dla truskawki mieści się w przedziale od 5,5 do 6,5. W przypadku zakwaszenia gleby należy wykonać wapnowanie w celu doprowadzenia pH gleby do optymalnego poziomu, stosując kredę nawozową lub wapno węglanowe. Następnie należy zastosować nawożenie mineralne w celu uzupełnienia brakujących składników w glebie. Musimy pamiętać, że najpierw stosujemy nawozy wapniowe, które mieszamy z glebą, a po 2-3 tygodniach nawozy mineralne w celu uzupełnienia składników.

Bardzo ważna jest zdrowotność sadzonek, dlatego chcąc uniknąć problemów z chorobami, należy kupować sadzonki w szkółkach. Mogą to być sadzonki doniczkowane, frigo lub z gołym korzeniem. Aby rośliny dobrze przyjęły się, musimy zadbać o odpowiednią wilgotność gleby, a w okresach suszy — zastosować podlewanie. Po przyjęciu się roślin możemy zastosować dokarmianie dolistne nawozami wieloskładnikowymi, a w okresach stresowych stymulatory wzrostu lub nawozy zawierające aminokwasy czy wyciągi z alg morskich.

Pamiętajmy, że dobre przygotowanie gleby przed sadzeniem truskawek oraz zdrowe sadzonki to gwarancja sukcesu w uprawie i mniejsze problemy z ochroną roślin przed chorobami.

autor: Wiesława Kaczorek

źródło: ŚODR w Modliszewicach

UDOSTĘPNIJ

Rekordowe kary dla posiadaczy ciągników!

Pielęgnacja plantacji porzeczki po zbiorach