w , ,

Z 8 ton gruszek zrobiło się 40 na hektarze… Poznaj tajemnice Dariusza Kumorka

Czy wież, że pszczoły ( murarka ogrodowa ) odgrywają kluczową rolę w uprawie gruszy!

Grusze są roślinami owadopylnymi, co oznacza, że ​​do zapłodnienia potrzebują pyłku przenoszonego z kwiatów. Murarka ogrodowa jest jednym z najbardziej efektywnych zapylaczy, ponieważ jest doskonale przystosowana do zbierania pyłku i przenoszenia go na znamię słupka. Badania wykazały, że zapylanie przez pszczoły może zwiększyć plony gruszy o 30-50%. Co potwierdza sadownik, Dariusz Kumorek z powiatu Grójeckiego.

Pszczoły miodne stały obok, ale w finalnie to murarka ogrodowa zrobiła całą robotę w gruszy. Dodatkowo po wstawieniu murarki zmniejszył się udział procentowy popsutych owoców podczas przechowywania. Nie miałem murarki pare lat i borykałem się z problemami plenności mimo, że robiłem wszystko na 100%. Po wdrożeniu murarki z odmian grusz, gdzie miałem plony na poziomie 8 ton z hektara, skoczyło to do 40 ton z hetakrta – mówi sadownik.

Pszczoły zapewniają lepsze zapylenie, co prowadzi do wyższej jakości owoców. Owoce zapylone przez murarkę ogrodową są zazwyczaj większe, mają lepszy kształt i wyższą zawartość cukru.

Dariusz Kumorek w filmie niżej opowiada, dlaczego zdecydował się na murarkę trzy lata temu i jakie efekty zaobserwował po jej wdrożeniu do sadu gruszowego i jabłoniowego. Zapraszamy do oglądania:

Murarka ogrodowa rozpoczyna loty już w I połowie kwietnia, a kończy je w czerwcu, co pokrywa się z okresami kwitnienia gruszy i jabłoni. Warto już teraz postawić na murarkę! Jeśli masz więcej pytań zapraszamy Cię do Osmia Future, eksperci doradzą, odpowiedzą na pytania i dobiorą odpowiednią ilość uli z murarką pod Twoją uprawę !

UDOSTĘPNIJ

WAPA: W Polsce w chłodniach dominuje odmiana Golden Delicious

Parch i mączniak jabłoni – groźne duety w sadach