w

Wypłata dopłat do nawozów: ponad 2,48 mld zł przekazane rolnikom

foto: istockphoto

Wypłata dopłat do nawozów: ponad 2,48 mld zł przekazane rolnikom

398 tys. rolników otrzymało do 6 października ponad 2,48 mld zł z tytułu pomocy do zakupu nawozów mineralnych. Wypłatę pieniędzy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła 11 lipca.

Do 31 maja 2022 r. rolnicy mogli składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Po ocenie 427 tys. złożonych dokumentów do otrzymania wsparcia zakwalifikowano ponad 418 tys. rolników, a przyznana im kwota pomocy wynosi 2,62 mld zł. Do 6 października przekazano ponad 2,48 mld zł. Pieniądze trafiły na konta 398 tys. gospodarzy, co oznacza, że niewielu rolników czeka jeszcze na wypłaty z tego tytułu. Agencja dokłada wszelkich starań, by środki trafiły do nich jak najszybciej. Będzie to na pewno jeszcze w tym miesiącu.

Dofinasowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. O taką pomoc mógł ubiegać się rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok. Wysokość wsparcia wyliczano w oparciu o dwustopniowy algorytm.

Po pierwsze, pod uwagę brano określone stawki do hektara: 500 zł dla upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) i 250 zł w przypadku łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).

Po drugie, obliczano różnicę w cenach nawozów między 1 września 2021 r. i 15 maja 2022 r., a tymi które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. Po przemnożeniu wyniku przez liczbę ton nawozów zakupionych w pierwszym z wymienionych okresów wyliczano wysokość pomocy.

Po porównaniu obydwu kwot wybierano tę mniejszą – jako właściwą stawkę dofinansowania.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ceny jabłek przemysłowych w skupie systematycznie spadają

Wyższe emerytury dla rolników ?