w

Wsłuchiwanie się w głos rolników to moja powinność – wicepremier Henryk Kowalczyk

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk był gościem jubileuszowego X Krajowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

– Wsłuchiwanie się w głos rolników to moja powinność – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk podczas uroczystości otwarcia Zjazdu.

Najważniejsze wyzwania w rolnictwie

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że pół roku temu, kiedy obejmował urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi, najważniejszym wyzwaniem była tragiczna sytuacja na rynku trzody chlewnej oraz walka z ASF.

– Dziś sytuacja związana z ASF znajduje się pod kontrolą, a sytuacja na rynku wieprzowiny poprawiła się. Jednak zagrożenia, wprawdzie nieco inne, ale pozostały, zwłaszcza w związku z rosnącymi cenami nawozów, a w konsekwencji i pasz – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Odnosząc się do nawozów wicepremier Kowalczyk podkreśli, że największy wpływ na wzrost ich cen wywierają ceny gazu.

– Byliśmy pierwszym krajem, który wystąpił o pomoc w związku z gwałtownym wzrostem cen nawozów. Długo czekaliśmy, ale wreszcie otrzymaliśmy zgodę Komisji Europejskiej na wsparcie rolników w tym zakresie ze środków pochodzących z krajowego budżetu – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Wicepremier informował też, że zgodnie z postulatami rolników został usprawniony system ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich i dodał, że coraz więcej rolników zainteresowanych jest ubezpieczeniami pakietowymi, które obejmują także suszę.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że najważniejsza jest konsekwencja w realizacji założonych celów.

– W obecnej, bardzo trudnej sytuacji spowodowanej wojną w Ukrainie najważniejsze jest zachowanie potencjału produkcji rolnej, zachowanie poziomu plonów i zbiorów – dodał wicepremier Kowalczyk.

Przede wszystkim współpraca

Zwracając się do uczestników Zjazdu, wicepremier podkreślił znaczenie dobrej współpracy z przedstawicielami rolników.

– Spotykamy się systematycznie i wsłuchuję się w wasze głosy i propozycje. Czasami rezygnuję z własnych rozwiązań i przyjmuję wasze – podkreślił wicepremier, dziękując rolnikom z NSZZ RI „Solidarność” za dotychczasową, bardzo dobrą współpracę.

Wicepremier Henryk Kowalczyk podziękował również rolnikom za ich pomoc i przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Rynek Hurtowy Bronisze – ceny jabłek, gruszek. Czy jest Polska truskawka? Jaka jej cena?

We wtorek rano lokalnie przymrozki do -2°C. Prognoza 09 – 15.05.2022