w

Wracają nocne i poranne przymrozki, które mogą siać spustoszenie na polach, w sadach i ogrodach

Nie mamy dobrych wieści dla rolników, sadowników i ogrodników. Ostatnie znaczne ocieplenie było zjawiskiem krótkotrwałym i szybko się nie powtórzy. W drugiej połowie maja wrócimy do niskich temperatur – czytamy na twojapogoda.pl

Pierwsza połowa miesiąca zapisała się jako zimna. Średnia temperatura powietrza w skali ogólnokrajowej była niemal o 1 stopień niższa od normy wieloletniej. Lokalnie na środkowym zachodzie i wschodzie kraju było o 1,5 stopnia zimniej niż zwykle. Nie należy spodziewać się, że kolejne dwa tygodnie będą cieplejsze. Spodziewamy się temperatur w okolicach 15 stopni, ale będą dni, gdy w najcieplejszym momencie będzie poniżej 10 stopni. To oznaczać może nocne i poranne przymrozki. Szczególnie niebezpiecznie dla wrażliwych upraw będzie w pogodne noce przy napływie powietrza polarno-morskiego i arktycznego. Wtedy na wysokości 2 metrów nad powierzchnią ziemi temperatura spadnie do 1-2 stopni, a lokalnie do zera. Przy gruncie będzie poniżej zera.

Już od środowego (19.05) wczesnego ranka temperatura spadać będzie do ok. 5 stopni, a przy gruncie do blisko zera. W piątek (21.05) odnotujemy krótko po świcie 1-3 stopnie, lokalnie do -1 stopnia, a przy gruncie do -3 stopni. Najzimniej będzie w województwach zachodnich i północnych oraz na terenach górzystych.

Nietypowe chłody pojawiać się będą także pod sam koniec maja. Wówczas znów odnotujemy poniżej 5 stopni, a przy gruncie lokalne przymrozki. Warto śledzić prognozy na noc i poranek, a także brać poprawki, ponieważ przy większych rozpogodzeniach na otwartych terenach wiejskich temperatura może być jeszcze niższa od tej przewidywanej dla obszarów zabudowanych.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Prognoza pogody na najbliższy tydzień 17-23.05.2021 r.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Lidl Polska z wizytą w Rajpolu

Podniesienie stawek dopłat do paliwa rolniczego