w

Wizyta wicepremiera Henryka Kowalczyka w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył dziś w uroczystości otwarcia budowy Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Rolniczych. To kompleks laboratoryjny, który powstaje przy Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Skierniewicach.

O Instytucie

– Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach słynie ze znakomitej fachowości, jakości, a przede wszystkim kadry naukowej. To jest osiągnięcie na skalę europejską – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Wicepremier zwrócił uwagę na najważniejszy cel prac Instytutu, którym są badania naukowe i zastosowanie ich wyników w rolnictwie. Podkreślił, że właśnie szybki transfer wiedzy do praktyki to dalszy rozwój nowoczesnego rolnictwa.

Ważną częścią Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego będzie powstające Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Rolniczych.

– To symboliczne wbicie łopaty jest zmaterializowaniem naszych marzeń o tym, żeby skonsolidować zespoły badawcze – stwierdziła dyrektor Instytutu profesor Dorota Konopacka.

W uroczystości wziął również udział podsekretarz stanu w MRiRW Krzysztof Ciecióra.

Współpraca

Budowa Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Rolniczych jest możliwa dzięki wsparciu samorządu województwa łódzkiego.

– Przykład działania samorządu łódzkiego dla wsparcia Państwowego Instytutu Badawczego, który realizuje zadania ogólnopolskie, jest naprawdę godny podziwu, podziękowania i pochwały – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk, dziękując marszałkowi województwa łódzkiego Grzegorzowi Schreiberowi.

– To jest przykład tego, jak wspólnymi siłami możemy wspierać polską naukę i polskie rolnictwo – dodał szef resortu rolnictwa.

Rozwój Instytutu

Wicepremier Henryk Kowalczyk zauważył także, że Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Rolniczych przy Instytucie wzbogaca jego bazę materialną i będzie służyć budowie nowej jakości w rolnictwie, ogrodnictwie i warzywnictwie.

– Chcemy dalej wzmacniać ten ośrodek. On znakomicie wpisuje się w nasz wojewódzki program „Łódzkie ogrodem Polski”. To naukowa perełka, która przekształca się z ważnego instytutu w uniwersytet ogrodnictwa – powiedział marszałek Schreiber.

Po zakończeniu uroczystego otwarcia budowy Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Rolniczych uczestnicy wydarzenia zwiedzili również Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Program Konferencji: Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone – Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 19 stycznia 2023 r.

Glifosat będzie zakazany?