w

Wcześniej niż w ubiegłym roku rozpoczęły się zbiory truskawek z upraw w tunelach foliowych

Od 5 maja trwają zbiory truskawek spod folii w zagłębiu truskawkowym w Bielinach, w powiecie kieleckim. Truskawki zbierane są już także u plantatorów w Ruszczy w powiecie staszowskim. Pierwsze plony są dobre, a truskawki słodkie i dorodne. Ceny owoców w hurcie wynoszą od 16 do 18 złotych za kilogram. Na zbiory z upraw w gruncie trzeba poczekać jeszcze około czterech tygodni, gdyż rośliny dopiero rozpoczynają kwitnienie – czytamy na portalu echodnia.eu

Wcześniej niż w ubiegłym roku rozpoczęły się zbiory truskawek z upraw w tunelach foliowych w Bielinach w powiecie kieleckim.

– Owoce z tuneli zbieramy już od tygodnia. Zbiory są udane, plon jest dobry, jakość owoców także – mówi Jacek Czekaj, plantator truskawek z tej gminy. Rolnik w swoim gospodarstwie ma tunele foliowe, w których rosną truskawki jednej z najwcześniej dojrzewających odmian – Flair.

Majowa pogoda w tym roku sprzyja owocowaniu.

– Jeśli chodzi o uprawę tunelową, to pogoda jest sprzyjająca, nie tak jak w ubiegłym roku. Jest ciepło, słonecznie. Teraz w tunelach panuje temperatura około 23-25 stopni, czyli jest idealna do wegetacji i dojrzewania – mówi Jacek Czekaj. – Truskawki odmiany Flair są niezwykle atrakcyjne, duże, błyszczące, mają silny truskawkowy aromat, są bardzo słodkie i trwałe. Przez dwa dni po zerwaniu nie tracą właściwości.

Jak dodaje plantator w wywiadzie dla echodnia.eu, zbiory owoców z upraw tunelowych potrwają w Bielinach jeszcze około miesiąca. W tym czasie zawiążą się i dojrzeją truskawki uprawiane na polach, bez osłony, które w gminie właśnie rozpoczynają kwitnienie.

Ceny truskawek spod folii 2022 w Bielinach i Świętokrzyskiem

Jakie są teraz ceny? – Ceny hurtowe truskawek z tuneli wynoszą obecnie około 16-18 złotych za kilogram. W przyszłym tygodniu ich cena na pewno spadnie i będzie dalej spadała wraz ze wzrostem podaży, w tym pojawieniu się truskawki gruntowej – wyjaśnia Jacek Czekaj, plantator z gminy Bieliny.

źródło: echodnia.eu

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kwitnienie to idealny czas na zgłoszenie się do konkursu Sadu Nowoczesnego

Jabłka z Sandomierszczyzny do Nigerii i Tanzanii?