w , ,

Wapnowanie gleby a dofinansowanie…?

Sławomir Kopeć informuję o wapniowaniu gleb oraz czy dofinansowanie na wapnowanie jest korzystnę dla rolników.

Jednym z głównych czynników ważnych dla roślin i dla samej gleby  jest badanie gleby. Badanie gleby oraz dostarczanie nawozów to klucz do sukcesu w wielu uprawach!

Ph gleby jest bardzo ważnym czynnikiem który wypływa na pobieranie rożnych składników takich jak fosfor, potas z gleby. Z dniem 1 sierpnia rozpocznie się program dotacji do zakupu wapna. To bardzo ważne, bo przez 15 lat wiele zmieniło się w naszych uprawach. Niestety jest jedna smutna rzecz  – gleba została w tym czasie dość mocno zdegradowana.

W 2004 roku mieliśmy już dofinansowanie na wapnowanie i wtedy średnie zużycie wapna wynosiło 98 kg na ha. W 2010 roku wapnowanie gleb drastycznie spadło do 33 kg na hektar a rok temu średnio wapnowaliśmy 55 kg na hektar.

Na podstawie tych danych można zauważyć, że dofinansowanie wpływa na wapnowanie przez rolników.

Uwaga: Dotacje na wapnowanie gleby!

W dofinansowaniu Sławomir Kopeć zauważył absurdalny zapis mówiący o tym, iż próbka do badania nie może być większa niż 4 hektary – to absurd jeśli będziemy uśredniali glebę to będzie taka sytuacja ze bardzo niewielka grupa osób skorzysta z tego z tego dofinansowania!

Woj. Lubelskie  średnie pH t0 5,67 pH – średnia jest nieco wyższa niż średnia krajowa

Dzięki badaniom rownież określamy  gleby lekkie i ciężkie etc., jest to bardzo istotne pod kontem pH jak się okazuje ponieważ:

Optymalny odczyn gleb do jakiego należy dążyć to:

  • Gleby bardzo lekkie 5,1 – 5,6 pH
  • Gleby lekkie 5,6 – 6,1 pH
  • Gleby średnie 6,1 -6,6 pH
  • Gleby ciężkie 6,6 – 7,1 pH

Różnice jak widzimy są duże. Irytuje mnie jeszcze jedna informacja która jest podana w dofinansowaniu do wapnowania gleb. Próbka z 4 hektarów!

Czyli jeśli mamy 4 hektary i na jednym hektarze mamy maliny, drugim ogórka, trzecim sad a czwartym kukurydzę to wynik pobrany w jednej próbie będzie nie wiarygodny ponieważ będzie średnią z 4 różnych upraw wymagających 4 różnych pH! Wiadomo, że innego pH będzie wymagał sad a innego kapusta. Powinny być wykonane oddzielne próby dla poszczególnych upraw.Pamiętajcie, że każda uprawa ma swoje odmienne wymagania nawożeniowe i należy wykonać oddzielne próby.

czytaj również:

Minister Rolnictwa: Wprowadziliśmy najlepsze rozwiązania dotyczące rolniczego handlu detalicznego

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komisja Finansów Publicznych we wtorek zdecyduje o VAT na napoje owocowe!

Rosja: 985 ton produktów zniszczonych!