w

W walce przeciwko Mercosur – bitwa wygrana!

Determinacja ma sens! W poniedziałkowy wieczór większość poprawek zgłoszonych przez europosła Krzysztofa Hetmana, gwarantujących ochronę przed skutkami nadmiernego importu towarów z krajów Mercosuru została przyjęta! Przegłosowane poprawki dotyczą rozszerzenia klauzul bezpieczeństwa, które można będzie uruchomić w przypadku zakłóceń rynku UE.

To była droga przez prawdziwy tor przeszkód, ale finał bitwy jest imponujący! Komisja ds. Handlu (INTA) przyjęła większość poprawek, które w mocno niesprzyjających okolicznościach przygotowywał europoseł Krzysztof Hetman wraz z zespołem środowisk rolniczych i przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przypomnijmy, polska strona podtrzymywała stanowisko wskazujące na niedostosowanie zapisów umowy z Mercosurem do specyfiki naszego sektora rolnego, zwłaszcza rozdrobnienia produkcji rolnej, co uniemożliwiłoby szybką reakcje ochronną.

Radość jest duża, bo przegłosowane poprawki dają rolnikom w Polsce i całej Unii mocną ochronę i szansę na szersze stosowanie tzw. hamulców bezpieczeństwa. Wywalczyliśmy zapis, który mówi o zawieszaniu preferencji handlowych dla Mercosuru, w momencie, w którym import towarów wzrośnie o 5 %. Przypominam, że KE chciała to zrobić dopiero po osiągnięciu 10%. Wywalczyliśmy monitoring sytuacji rynkowej co kwartał i w przeciwieństwie do postulatu KE, która proponowała analizy co 6 miesięcy, mamy dziś większą pewność szybkich reakcji na ewentualność jakichkolwiek zakłóceń i nieprawidłowości. Udało się także poszerzyć listę towarów wrażliwych o nasze polskie jajka, co na początku wydawało się kompletnie niemożliwe. To jedynie wybrane przykłady, ale wszystkie przegłosowane dziś poprawki są sukcesem. Obiecuję o resztę powalczyć już niedługo, a odrzucone dziś postulaty zgłosić ponownie na sesji plenarnej Parlamentu.

– powiedział tuż po głosowaniu w Brukseli europoseł Krzysztof Hetman.

Przypomnijmy głosowanie na sesji plenarnej w sprawie rozporządzenia dotyczącego klauzul zostało zaplanowane na wtorek, 16 grudnia br. Wśród poprawek, o które dalej zabiegać będzie polska frakcja parlamentarzystów zrzeszona w Europejskiej Partii Ludowej (EPL) jest tzw. klauzula wzajemności, gwarantująca rolnikom równe zasady produkcji i konkurencyjności, co oznacza, że towary importowane z krajów Mercosur muszą spełniać te same normy np. w odniesieniu do pestycydów i antybiotyków, które obowiązują rolników w całej UE.

Ten ważny postulat przepadł dziś w głosowaniu zaledwie 1 głosem, więc szanse na zbudowanie większości przed sesją plenarną są duże. Jestem optymistą i broni nie składam.

– zapowiedział europoseł Krzysztof Hetman.

UDOSTĘPNIJ

Twoja studnia. Twoja ziemia. Ich woda – jak prawo odebrało ludziom coś, co od wieków było naturalne

Zwiększenie eksportu polskich jabłek do Indii – rosnące perspektywy dla polskiego sadownictwa