w

W sadach wiśniowych było o 35% mniej owoców

 Zbiory owoców i warzyw w Polsce: rok pełen kontrastów

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), krajowe zbiory warzyw w 2024 roku wyniosły 3,8 mln ton. Wynik ten jest zbliżony do osiągnięć z roku poprzedniego, ale o 3% niższy w porównaniu do 2023 roku. Analiza danych ujawnia znaczne zróżnicowanie w produkcji, w zależności od kategorii upraw.

Drastyczny spadek zbiorów owoców z drzew

Zbiory owoców z drzew w Polsce były wyraźnie niższe (-14,4% według GUS) niż w 2023 roku. Główną przyczyną tego stanu rzeczy były przymrozki, które nawiedziły Polskę pod koniec kwietnia i na początku maja.

  • Zbiory jabłek, dominujących w strukturze produkcji owoców, wyniosły niespełna 3,4 mln ton, co oznacza spadek o 13% rok do roku i najniższy poziom od 2019 roku.
  • Szczególnie dotkliwy był blisko 35-procentowy spadek zbiorów wiśni.

Zmniejszone zbiory owoców jagodowych

Zbiory owoców jagodowych również zmalały, o blisko 15% rok do roku. Najbardziej zmniejszyły się zbiory porzeczek czarnych (-26%). Część tych zmian wpisuje się w strukturalne zmiany zbiorów w kraju, takie jak spadek produkcji truskawek (-12%).

Rok 2024 w polskim rolnictwie owocowo-warzywnym charakteryzował się znacznymi wahaniami. Warunki atmosferyczne, a zwłaszcza wiosenne przymrozki, miały duży wpływ na wielkość zbiorów owoców z drzew i jagodowych. Zmiany w produkcji warzyw odzwierciedlają zarówno czynniki pogodowe, jak i strukturalne zmiany w krajowym rolnictwie.

 

UDOSTĘPNIJ

Prognozuje się, że produkcja jabłek deserowych w 2035 wyniesie 7,4 mln

Stawki pomocy suszowej