w

W pierwszej kolejności pieniądze trafią do rolników, których gospodarstwa ucierpiały wskutek powodzi

– Pomoc trafi do rolników w miarę szybko – zapewnił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Szef resortu rolnictwa poinformował, że w szybkim trybie przygotowane zostały niezbędne rozporządzenia, które obecnie są procedowane na poziomie Rady Ministrów. Dzięki temu wypłaty środków pomocowych rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

Zakończenie cyklu spotkań z izbami rolniczymi

Minister Czesław Siekierski poinformował, że dziś odbyło się ostatnie z cyklu spotkanie z przedstawicielami izb rolniczych. Przed południem szef resortu rolnictwa był gościem Mazowieckiej Izby Rolniczej. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych spotkań dyskusje dotyczyły obecnej sytuacji w rolnictwie oraz zbliżającej się polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Pomoc rolnikom

Szef resortu rolnictwa potwierdził, że w szybkim trybie przygotowane zostały niezbędne rozporządzenia, które obecnie są procedowane na poziomie Rady Ministrów.

– W przyszłym tygodniu powinniśmy rozpocząć przyjmowanie wniosków, aby jeszcze w tym miesiącu rozpoczęły się wypłaty środków pomocowych. W zależności od upraw stawka pomocy wynosi 5 lub 4 tysiące zł do hektara – powiedział minister Czesław Siekierski.

Szef resortu rolnictwa przypomniał również, że od połowy października będą wypłacane zaliczki na poczet płatności bezpośrednich.

– W pierwszej kolejności pieniądze trafią do rolników, których gospodarstwa ucierpiały wskutek powodzi – podkreślił minister.

Minister zwrócił również uwagę, że bardzo dużą pomoc poszkodowanym rolnikom udzielają rolnicy z terenów, które nie ucierpiały w wyniku powodzi. Pomoc udzielana jest za pośrednictwem izb rolniczych i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Podatek rolny

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że w związku z występującymi w tym roku niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi podjęta została decyzja o ograniczeniu zwrotu III i IV transzy podatku rolnego jedynie do rolników, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku tych zjawisk.

Wsparcie Kół Gospodyń Wiejskich

Szef resortu rolnictwa poinformował również, że w związku z brakiem możliwości uruchomienia naboru wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich, koła te będą mogły otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 5 tys. zł. Wnioski o to wsparcie powinny zostać złożone do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do 29 listopada br., a wypłata pomocy nastąpi do 31 grudnia br.

Alkotubki

Odnosząc się do sytuacji związanej z tzw. alkotubkami, minister Siekierski przypomniał, że w resorcie rolnictwa przygotowany został projekt rozporządzenia. Określono w nim, że napoje spirytusowe o pojemności opakowania do 200 ml mogą być sprzedawane jedynie w butelkach albo puszkach. Ponadto prezentacja i opis takich napojów spirytusowych w opakowaniach w postaci butelki albo puszki nie mogą wprowadzać w błąd i muszą zapewnić odróżnienie takiego napoju od innych środków spożywczych, w szczególności środków spożywczych przeznaczonych dla dzieci.

Wieś miejscem produkcji rolnej

– To niebezpieczny precedens – stwierdził minister Czesław Siekierski, komentując sprawę rolnika skazanego za uciążliwości zapachowe.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że wieś jest miejscem produkcji rolnej i dlatego niezbędne jest opracowanie stosownych przepisów oddzielających funkcje mieszkalne od produkcyjnych.

Prezydencja

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, minister Siekierski zwrócił uwagę, że nasza prezydencja w Unii Europejskiej będzie okazją do dalszej dyskusji o niezbędnych zmianach w Zielonym Ładzie, ale także o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.

– Dwadzieścia lat temu budżet na rolnictwo stanowił około 70 proc. całego unijnego budżetu, a obecnie jest to zaledwie 32-33 proc. Naszym zdaniem nie może następować dalsze zmniejszanie budżetu na rolnictwo – stwierdził minister.

– Środki przeznaczone na rolnictwo powinny być kierowane do rolnictwa, a ochrona środowiska powinna być finansowana z innych polityk – dodał.

 

UDOSTĘPNIJ

Najważniejszy zabieg po zbiorach w sadach

Dofinansowanie dla grup i organizacji producentów – czas na wnioski do 17 października